به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 26 دی 1397

اوباما بدون دریافت امتیاز واقعی به کوبا امتیاز داد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روز چهارشنبه (دیروز) رسانه‌ها از آزادی «آلن گراس» شهروند آمریکایی توسط دولت کوبا در قبال آزادی سه شهروند کوبایی که در آمریکا زندانی بودند، خبر دادند.

ساعاتی بعد از اعلام این خبر، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و «رائول کاسترو» رئیس‌جمهور کوبا هر دو به طور همزمان در کشورهای خود سخنرانی کردند و گفتند که روند عادی‌سازی روابط را آغاز کردند.

اعلام این خبر واکنش‌های زیادی را در سراسر جهان و داخل آمریکا به همراه داشت و برخی از آن حمایت کردند و برخی دیگر نیز به انتقاد از عادی شدن روابط بین دو کشور پرداختند.

گروهی از سیاستمداران جمهوری‌خواه آمریکا از جمله آنهایی بودند که با تصمیم مخالفت کردند، از جمله «مارکو روبیو»، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا بود که گفت: این کار باعث خفه‌شدن صدای مخالفان می‌شود.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز به نقل از «جان بینر» رئیس اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا نیز نوشت که «تا زمانی که مردم کوبا از آزادی لذت نبرند» روابط با دولت کاسترو نباید عادی شود.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست نیز به تحلیل این مسئله پرداخت و نوشت که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با عادی سازی روابط با کوبا در واقع به دولت کاسترو امتیازی را داد که لیاقت و شایستگی آن را نداشت.

طبق این گزارش، روز چهارشنبه، کاسترو به طور ناگهانی یک امتیاز جامع از دولت اوباما گرفت. اوباما تمام آن چیزهایی که دولت کوبا به دنبال آن بود و در اختیار اوباما بود را به «هاوانا» اعطا کرد. برداشتن کامل تحریم‌های اقتصادی نیازمند اقدام کنگره است و بنابراین روابط کامل دیپلماتیک برقرار می‌شود. جایگاه کوبا در لیست حامیان تروریسم مورد بازبینی قرار گرفت و محدودیت سرمایه‌گذاری آمریکا در کوبا لغو شد و سفرهای بیشتری به این کشور صورت خواهد پذیرفت.

واشنگتن‌پست با اشاره به این موارد نوشت این امتیازات به هاوانا منابع تازه‌ای از ارز مورد نیاز را عرضه می‌کند و در عوض اهرم آمریکا برای اصلاحات سیاسی را از بین می‌برد.

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در خصوص عادی‌سازی روابط با کوبا اعتراف کرد که راهبرد انزوای دولت کوبا تأثیر کمی داشته است.

واشنگتن‌پست با اشاره به این بخش از سخنان اوباما نوشت که در واقع کوبا چندین دهه است که در قاره آمریکا به حاشیه رانده شده است و دولت این کشور از منابع مالی لازم برای اعمال نفوذ در منطقه محروم بوده است به همین دلیل بیان اینکه تحریم‌ها در تخریب کوبا موثر نبوده توضیح خوبی برای دلیل لغو تمامی تحریم‌ها بدون دریافت امتیاز سیاسی از کوبا نیست.

این گزارش سپس ادامه داد مقامات آمریکایی می‌گویند که کوبا موافقت کرده است 53 زندانی سیاسی را آزاد کند و دسترسی بیشتر به اینترنت را امکانپذیر سازد اما رائول کاسترو چهارسال پیش قول داده بود که تمامی زندانیان سیاسی  را آزاد کند، بنابراین کاخ سفید همان اسبی را خریده است که پیشتر به واتیکان و اسپانیا فروخته شده بود.

واشنگتن‌پست اینگونه نوشت که دولت آمریکا می‌گوید که عادی سازی روابط موجب می‌شود که روابط آمریکا با دیگر کشورهای آمریکای لاتین رو به بهبودی رود اما این احمقانه است زیرا کشورهایی که قبلاً خواستار پایان تحریم‌های آمریکا علیه کوبا بودند امروز دیگر به دنبال آن نیستند که کوبا اصلاحات انجام دهد، در عوض به اوباما فشار می‌آورند که ونزوئلا را تحریم نکند.

این روزنامه آمریکایی در پایان اینگونه اشاره کرد که عادی سازی روابط بین کوبا و آمریکا همان نتیجه‌ای را خواهد داشت که برای ویتنام به همراه داشته است و آن این است که سیلی از جهانگردان آمریکایی و سرمایه‌گذاران به سمت کوبا می‌روند و دولت کوبا سیاست‌های خود را پیش می‌برد. کاری که در واقع دولت اوباما انجام داده، این است که به دولت 50 ساله شکست خورده کوبا جان دوباره داده است.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 27-09-1393, 20:25

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی