به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 23 آذر 1397

10 محور پژوهش‌های میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، فرزین حقپرست عصر امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر این ادارهکل در هفته پژوهش اظهار داشت: این محورها، مسیر پژوهش را مشخص و از پراکندگی تحقیقات جلوگیری میکند.

وی به تشریح این 10 محور پرداخت و افزود: مطالعات روششناختی جهت پژوهش محور کردن حوزههای استان، تکمیل نقشه باستانشناسی استان، طراحی سامانه مجازی گردشگری، انجام مطالعات جامع مردمشناسی و مطالعات احیای هنرهای سنتی بخشی از این افقها را تشکیل میدهند.

حقپرست تعامل هرچه بیشتر با دانشگاهها و مراکز پژوهشی، تجاریسازی تولیدات هنرهای اسلامی، مطالعات توسعه اکوتوریسم و طبیعتگردی و پژوهش محوری پایگاههای تاریخی ملی و جهانی را از دیگر افقها و محورهای این ادارهکل برای پژوهشهای سال آینده برشمرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجانشرقی با اشاره به مطالعات روشهای جدید حفاظت کالبدی و باز زندهسازی میراث فرهنگی به عنوان یکی دیگر از افقهای پژوهشی، اظهار داشت: راهکارها و روشهای جدیدی در جهان برای حفاظت کالبدی وجود دارد که باید در هزینههای باستانشناسی گنجانده شود.

آثار تاریخی را پس از انجام مطالعات باستانشناسی نمیتوان رها کرد

وی با بیان اینکه آثار تاریخی را پس از انجام مطالعات باستانشناسی نمیتوان رها کرد، گفت: پس از آغاز به مرمت، اثر نباید رها شود زیرا ناملایمات جوی و انسانی بسیار زیادی هستند که میتواند اثر از دل خاک بیرون آمده را مستهلک کند.

بازار تاریخی تبریز به جای استفاده از قدرت فیزیکی نیاز به نیروی بازدارنده فرهنگی دارد

حقپرست با اشاره به نیاز به فعالیت بیشتر در حوزه بازار تاریخی و جهانی تبریز، یادآور شد: مشکلاتی که در بازار پیش میآید و گاهی موجب آسیبرسانی به بدنه آن میشود به جای استفاده از قدرت فیزیکی نیاز به نیروی بازدارنده فرهنگی دارد.

وی با اشاره به اهمیت «مالکیت معنوی» آثار در امر تحقیق و پژوهش خاطرنشان کرد: پژوهش مانند دو امدادی است که باید در آن تحقیق را از جایی که پژوهشگر قبلی تمام کرده ادامه داد و با احترام به یافتههای دیگران نام محققان دیگر را نیز ذکر کرد.

حقپرست ضمن ابراز امیدواری از افزایش کمی و کیفی تحقیقات و پژوهشهای حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از طریق روش تشویق، افزود: ادارهکل میراث فرهنگی یک سازمان فرهنگی است که با بهرهمندی از تحقیقات و پژوهشها و مطالعات میتواند به تعالی و پیشرفت دست یابد.

مشاور عالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجانشرقی و مسئول مطالعات و طرحهای پژوهشی نیز در این مراسم اظهار داشت: با نگاه به کشورهایی که دارای هویت تاریخی بوده و در حوزه میراث فرهنگی فعال هستند، شاهد نقش پررنگ پژوهش محوری هستیم.

مازیار آصفی با تاکید بر لزوم توجه و بهرهمندی از فناوری و روشهای نوین در میراث فرهنگی، خاطرنشان کرد: در کنار حفظ هویت تاریخی و فرهنگی خود باید بدانیم که در دنیای امروز از چه روشهایی برای حفظ میراث فرهنگی استفاده شده و آنها را به کار ببندیم.

وی با بیان اینکه در حوزه تجاریسازی صنایع دستی و مسائل مرتبط با میراث فرهنگی نیز باید پژوهشهای کاربردی انجام بگیرد که متاسفانه جایشان خالی است، افزود: در این زمینه باید روشهایی به کار گفته شود که چرخ صنعت و تولید را بچرخاند و به عرضه بیشتر و بهتر منتهی شود.

گزارش فارس حاکی است، در پایان این مراسم از پژوهشگران برتر ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجانشرقی به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش تجلیل به عمل آمد.

مهدی بزاز در امور موزهها، سید رامین اسبقی در حوزه معاونت برنامهریزی و سرمایهگذاری، امید روحانی در معاونت گردشگری، مریم احمدی در زمینه مطالعه جدید و هدفمند از امور موزهها و علی فلسفی تعدادی از این تجلیل شوندگان را تشکیل میدادند.

همچنین از فرشاد بهآفرین معاون صنایع دستی ادارهکل، مینا رنجبر در امور موزهها، مریم ابوالفتحی از امور موزهها و بابک سیمین تن نیز در این مراسم به عنوان پژوهشگران برتر ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تجلیل شد.

انتهای پیام/60002/غ40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 27-09-1393, 20:21

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی