به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 29 شهریور 1397

تعزیه گیلکی در آستانه‌اشرفیه رونمایی شد + تصاویر

به گزارش خبرگزاری فارس از آستانهاشرفیه، مراسم رونمایی گوشوارهای از تعزیه گیلکی علیاکبر (ع) لحظاتی پیش با حضور پیشکسوتان آیین تعزیه کشور و اساتید حوزه مراسمهای آیینی در حرم مطهر آقا سیدجلالالدین اشرف (ع) آستانهاشرفیه برگزار شد.

با اجرای گوشوارهای از تعزیه گیلکی که شبیهخوانان آن متشکل از بهترین تعزیهخوانهای گیلان هستند مقدمات لازم برای اجرای دیگر تعزیهها به زبان گیلکی فراهم شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در حاشیه مراسم مذکور به خبرنگار فارس گفت: مجلس کامل تعزیه گیلکی به همراه ثبت میراث معنوی در بزرگترین رخداد نمایشهای آیینی و سنتی کشور بهزودی در تهران رونمایی میشود.

فیروز فاضلی با اشاره به طرح تعزیه گیلکی که توسط ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در دستور کار هنرمندان و تعزیهخوانان گیلان قرار گرفته است، افزود: هدف از برگزاری چنین مجلسی احیای زبان و فرهنگ بومی مردم گیلان است.

وی با بیان اینکه این طرح توسط سه کارگروه شعر و ادبیات، موسیقی و نمایش تدوین شده است، تصریح کرد: بهزودی طرح مذکور در مجالس دیگر تعزیه از جمله تعزیه سلطان سیدجلاالدین اشرف و تعزیه امامزاده ابراهیم نیز قابل اجرا میشود.

یکی از استادان نمایش تعزیه نیز در گفتوگو با خبرنگار فارس گفت: دیار گیلان از قدیمیترین بخشهای ایران زمین بوده که دارای تاریخ طولانی در آیینهای نمایشی به ویژه تعزیه است.

بهزاد فراهانی تعزیه به زبان گیلکی در گیلان را دارای تاریخچهای نزدیک به یک قرن دانست و افزود: خدمتگزاران امام حسین (ع) در این شرایط تعزیهای را تدارک دیدهاند.

سیدوحید فخر موسوی، معاون هنری ادارهکل ارشاد اسلامی گیلان نیز در ادامه با اشاره به اینکه طرح تعزیه گیلکی از سه ماه پیش استارت خورده است، گفت: انجام تحقیق و پژوهش در این حوزه و کار اجرایی به مدت یک ماه موجب شده است تا گوشوارهای از تعزیه علیاکبر (ع) امروز توسط پنج گروه تعزیه فعال گیلان رونمایی شود.

انتهای پیام/2300/ز40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 27-09-1393, 20:21

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی