به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 26 خرداد 1398

تصویربرداری سه‌بعدی از سلول زنده با امکان مشاهده نانوساختارها

تصویربرداری سهبعدی از سلول زنده با امکان مشاهده نانوساختارها

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران

یک شرکت نوپای سوئیسی موفق به ساخت میکروسکوپ نوری شده که قادر به تصویربرداری سه بعدی از سلولهای زنده است. این میکروسکوپ بدون آسیبزدن به سلول از آن تصویربرداری میکند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، Nanolive، یک شرکت نوپا در پارک نوآوری EPFL سوئیس است که روی ساخت میکروسکوپ کار میکند. این شرکت اخیرا موفق به ساخت میکروسکوپی شده است که میتوان با آن از سلولهای زنده، بدون آسیب زدن به ساختار آن، تصویر سه بعدی تهیه کرد.

بنابراین میتوان گفت که فناوری ارائه شده توسط شرکت نانولایو، امکان مشاهده سلول زنده بدون تخریب یا آسیبزدن به ساختار آن را فراهم میکند. از آنجایی که در این روش از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمیشود، بنابراین مشاهده سلول غیرتخریبی بوده و میتواند بخشهایی با ابعاد 70 نانومتر را مشاهده کرد. این شرکت نتایج یافتههای خود را در قالب مقالهای در نشریه Nature Photonics منتشر کرده است.

در زیر دو تصویر مختلف آمده است. شکل سمت چپ با استفاده از میکروسکوپ فلورسانس گرفته شده که هسته و غشاء سلول را نشان میدهد اما در سمت راست تصویر گرفته شده با میکروسکوپ نانولایو درج شده است که رنگآمیزی آن به صورت دیجیتال انجام شده است. تصویربرداری با میکروسکوپ فلورسانس بیش از 4 ساعت زمان میبرد در حالی که با این میکروسکوپ جدید در کمتر از 5 دقیقه تصویربرداری انجام میشود.

هسته و غشای سلول

این میکروسکوپ میتواند اطلاعات جامعی از مورفولوژی سلول ارائه دهد که برای حوزه داروسازی، پزشکی و زیستشناسی بسیار مهم است. بیماریها معمولا موجب آسیبزدن به سلول میشوند که درک تغییرات سلول میتواند به یافتن راه مبارزه با بیماریها کمک کند.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 27-09-1393, 11:47

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر