به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 24 مهر 1397

لزوم فرهنگ‌سازی برای پایین آوردن مهریه‌ها

فرهنگهای نادرست از موانع ازدواج آسان؛

لزوم فرهنگسازی برای پایین آوردن مهریهها

» سرویس: استان ها - لرستان

فرهنگهای غلط در جامعه یکی از مهمترین موانع ازدواج است، برای رسیدن به ازدواج آسان باید موانع سر راه ازدواج شناسایی شوند، یکی از مشکلات سر راه ازدواج آسان بالا بودن مهریههاست که لازم است در زمینه پایین آوردن مهریهها فرهنگسازی شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، مسئله تشکیل خانواده در اسلام فوقالعاده اهمیت دارد و در اسلام هیچ بنایی ارزشمندتر از مسئله ازدواج وجود ندارد، لذا اسلام همواره بر ازدواج آسان در جامعه تأکید دارد اما متأسفانه فرهنگ غلط ازدواج در جامعه رواج پیدا کرده و جوانان را دچار مشکل کرده است.

حجتالاسلام اصغر دانشی یکی از کارشناسان مذهبی در رابطه با ازدواج آسان گفت: از جمله موانع سر راه ازدواج آسان میتوان از موانع فردی، خانوادگی و فرهنگی نام برد.

وی در تعریف ازدواج افزود: ازدواج یک قرارداد بین دو نفر(زن و مرد) است که با رضایت یک تعهد را با بستن صیغه عقد بین خود ایجاد میکنند و متعهد میشوند یکسری وظایف را در قبال هم انجام دهند.

دانشی با بیان اینکه زن و مردی که با هم ازدواج میکنند باید آرامش خود و خانواده باشند، ادامه داد: با وجودی که احادیث و روایاتی فراوانی دال بر امر و توصیه به وساطت در امر ازدواج داریم اما متاسفانه امروزه تا حدودی وساطت در امر ازدواج کمرنگ شده است.

وی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به ازدواج آسان باید موانع سر راه ازدواج شناسایی شوند، اظهار کرد: یکی از مشکلات سر راه ازدواج آسان بالا بودن مهریههاست که لازم است در زمینه پایین آوردن مهریهها فرهنگسازی شود.

رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی لرستان با یادآوری اینکه لازم است موانع ازدواج آسان شناسایی شود، ادامه داد: با توجه به اینکه ایران اسلامی در بسیاری از زمینهها الگوست لازم است از نظر ازدواج آسان که در سیره ائمه اطهار(ع) و معصومین(ع) نیز به آن سفارش شده نیز برای دنیا الگو باشد.

دانشی با بیان اینکه خوشبختانه طی سالهای اخیر فرهنگسازی ازدواج آسان پیشقراول برنامههای صدا و سیما شده است، تصریح کرد: یکی از موانع سر راه ازدواج آسان بحث اقتصاد است، باید توجه داشت این مشکل مخصوص جامعه امروزی نیست همواره بحث اقتصاد یک مشکل بر سر راه ازدواج بوده اما بودهاند افرادی که دست خالی و با کمترین امکانات اقدام به ازدواج کردهاند اما توانستهاند بر مشکلات فائق آمده و به یک زندگی ایدهآل برسند.

وی افزود: وقتی یک جوان به خواستگاری دختری میآید دختر و خانواده دختر نباید به این نگاه کنند که آن پسر جوان چهقدر مال و ثروت و امکانات زندگی دارد باید به این توجه کنند که آیا وی مرد زندگی است یا نه؟

رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی با تأکید بر اینکه خانوادهها باید به جوانان خود اعتماد داشته باشند و به این باور برسند که جوان آنها میتواند روز پای خود بایستد، اظهار کرد: متأسفانه توکل بر خدا تا حدودی بین مردم کمرنگ شده است ما احادیث دینی فراوانی داریم که در آن ذکر شده جوانی که میل به ازدواج دارد نباید از ترس فقر از آن ممانعت کند چراکه خداوند خودش مشکلات آنها را حل میکند.

وی سنگین بودن جهیزیه و همچنین این اعتقاد غلط که تهیه جهیزیه باید بهتنهایی برعهده خانواده دختر و یا خانواده پسر باشد را نیز یکی دیگر از موانع سر راه ازدواج آسان بیان کرد و گفت: ضرورتی ندارد جهیزیه عروس شامل تمامی وسایل مدرن باشد همینکه حداقلها تهیه شودف کافی است و همچنین لازم است خانواده دختر و پسر هر دو با هم برای تهیه جهیزیه عروس و داماد مشارکت داشته باشند.

دانشی کمرنگ شدن ارتباطات فامیلی، کاهش میهمانیها، کم شدن احساس مسئولیتها را از موانع سر راه ازدواج آسان دانست و افزود: لازم است دختران با رعایت حجاب و عفاف و حفظ شئونات اسلامی و پرهیز از رفتارهای سبک و همچنین حفظ آراستگی ظاهری خود در مکانهای عمومی مثل دانشگاهها، مساجد حضور یابند تا زمینه ازدواج برای آنها مهیا شود.

وی با اشاره به تعیین مهریههای سنگین گفت: متاسفانه برخی از مردم بهدرستی نمیدانند مهریه یعنی چه، باید در این خصوص راهنماییهای لازم به مردم داده شود چراکه برخی از مردم بهدلیل اینکه نمیدانند مهریه چیست در هنگام تعیین مهریه سر آن دعوا میکنند.

ایرج عبدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز گفت: باید موضوع ازدواج بهعنوان پکیج خانواده درآید تا بتواند هم ازدواج و هم فرزندآوری و نوید زندگی را برای زوجین مهیا کند.

وی با بیان اینکه لازم است در رابطه با موضوع ازدواج فرهنگ‎سازی شود، اظهار کرد: در مورد وام، حوزه اشتغال و کمک به عائله‎مندی 3 تا 4 طرح در دستور مجلس قرار گرفت که متأسفانه هیچکدام به لایحه تبدیل نشدند.

وی بیان کرد: مشکل وام ازدواج جوانان حل و رقم آنرا باید افزایش دهیم و تسهیلات بدون فوت وقت در اختیار آنان قرار دهیم.

عبدی اضافه کرد: یک طرحی تحت عنوان بحث اولویت اشتغال برای متأهلان تهیه شد و در دستورکار قرار دارد که بررسی‎های اولیه روی آن انجام شده است. برای کمک هزینه زندگی متأهلان نیز اعتباراتی در نظر گرفتیم اما دولت این مهم را اجرا نکرده است.

این منتخب مردم خرمآباد در مجلس گفت: برای معیشت افراد با اولویت متأهلین 2 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتیم اما با توجه به اوضاع اقتصادی و برنامه‎های مختلف دولت این مهم محقق نشد اما دنبال آن هستیم که به سرانجام برسد.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 27-09-1393, 11:40

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی