به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 20 آذر 1397

بندرعباسی‌ها تن به دریا زدند!

بندرعباسیها تن به دریا زدند!

» سرویس: استان ها - هرمزگان

مردم بندرعباس بر پایه یک آیینی باستانی در آخرین چهارشنبه ماه صفر به سوی دریا رفتند تا زنگار و شومی را از تن بیرون کنند.

مردم بندرعباس، عصر چهارشنبه به کنار دریا رفتند و برخی تنشان را به آب زدند، آنها بر این باورند که بدشگونی با به دریا رفتن از روان و تنشان جدا خواهد شد.

منصور نعیمی، پژوهشگر فرهنگ هرمزگان در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خلیج فارس، اظهار کرد: این آیین مثل چهارشنبه سوری آخر سال که مردم بدیها را به آتش میسپارند، آیینی کهن است که در چهارشنبه آخر ماه صفر در هرمزگان برگزار میشود. آنها معتقدند مردم در این روز باید به کنار دریا آیند تا بدیها و نحسیها را از خود دور کنند و از دریا خواستار خیر و خوبی شوند.

وی افزود: ماه محرم و صفر به جهت مصائب فراوانی که به اهل بیت وارد شده است، برای شیعیان ماههای حزن و اندوه است که در آن هر نوع شادی و طرب را بر خود حرام میدانند. سنّتهای اصیل هر ملّتی با احساس و اندیشه افراد آن ملّت پیوند ناگسستنی دارد، پیوندی که ریشههای آن در اعماق روح نسلها، نهفته و طی قرون و اعصار مهمترین عامل اتحاد و همبستگی فکری و روحی در بین طبقات مختلف یک سرزمین بوده است.

نعیمی بیان کرد: این آیینها و آداب و رسوم در بین جوامع مختلف همچون ایرانیان که از تاریخ تمدن کهنی برخوردار هستند، تنوع و شکوه بیشتری مییابد، در برخی شهرهای ایران از جمله ایلام، زاهدان و کاشان، مراسم چهارشنبه سوری را آخرین چهارشنبه ماه صفر برگزار میکنند و اما در هرمزگان این آیین به گونهای دیگر برگزار میشود.

وی ادامه داد: در اعتقادات مردم هرمزگان، چهارشنبه به دریا رفتن عملی شایسته است اما اگر چهارشنبه آخر ماه صفر باشد متفاوت تر خواهد بود، سالهاست در این روز پیرترها، جوانها را به دریا راهی کرده و همراه هم سر و تن خود را در آب شسته و آرزوهای خود را به دریا میگویند. به اعتقاد آنها کسی که در این روز به دریا برود و نیتی کند به آن خواهد رسید.

نعیمی خاطرنشان کرد: برخی قدیمی ترها در این روز به همراه خود قند میآورند و به دریا میگویند: "شیرینی ما بی تو،شفای تو بی ما"، یعنی شیرینی ما برای تو و شفا و درمان تو برای ما باشد.

وی تصریح کرد: برگزاری این مراسم در حال فراموشی است و نسل جدید کمتر شاهد آن بوده و یا تمایلی به تداوم برگزاری آن ندارند، از طرفی در هیچ جای استان این مراسم به صورت متمرکز برگزار نمیشود که جوان ترها بیشتر با آن آشنا شوند و برای حفظ و نگهداری این آئین بکوشند.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 27-09-1393, 11:40

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی