به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 29 شهریور 1397

اختصاص صفر درصدی برخی ردیف‌های بودجه پژوهشی وزارت علوم!

معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد:

اختصاص صفر درصدی برخی ردیفهای بودجه پژوهشی وزارت علوم!

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از چالشهای اصلی بحث پژوهش این است که اولویت اصلی ما پژوهش نیست و توزیع اعتبارات را در این زمینه درست صورت نمیگیرد.

 

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، دکتر وحید احمدی، شب گذشته در حاشیه نشست معاونان پژوهشی دانشگاهها و مراکز پژوهشی دولتی و خصوصی با بیان این که طی این نشست ضمن اعلام برنامههای پژوهشی و فناوری، چالشهای موجود نیز مطرح شد، گفت: همچنین نظرات معاونان پژوهشی نیز در خصوص برنامههای موجود دریافت شده و در مجموع به عنوان راهکار برنامههای سال آتی در نظر گرفته خواهد شد.

 

وی به برخی از چالشهای موجود در بحث پژوهش پرداخت و گفت: یکی از مهمترین چالشهایی که تمام معاونان به آن اشاره دارند، موضوع اعتبارات است به نحوی که اعتبارات پژوهشی واقعی نیست و متناسب با فعالیتها و برنامههای در نظر گرفته شده و همچنین نیازهای پژوهشی تعریف نمیشود.

 

احمدی افزود: متناسب نبودن اعتبارات پژوهشی با نیازهای پژوهشی چالشی است که سالهاست با آن مواجه هستیم. به عنوان نمونه شاهد هستیم که با وجود آن که پولی که برای بحث پژوهش ارائه میشود، کافی نیست اما همین میزان کم نیز به دلیل مشکلات جاری صرف بخشهای دیگر میشود و در این بخش هزینه نمیشود.

 

وی در ادامه به تخصیص صفر درصدی برخی از ردیفهای معاونت پژوهشی وزارت علوم در سال جاری اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه در حال حاضر در اعتبارات سال جاری معاونت پژوهشی وزارت علوم در برخی ردیفها با وجود گذشت 9 ماه از سال هیچ گونه تخصیصی نداشتهایم که از جمله این ردیفها میتوان به موضوع طرحهای کلان و همچنین حمایت از طرحهای پژوهشی و تامین اعتبارات برای توسعه تحقیقات اشاره کرد.

 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه اظهار کرد: همچنین ما هنوز نتوانستهایم به تامین اعتباراتی که در برنامه چهارم و پنجم توسعه دیده شده است و همچنین اخیرا در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری لحاظ شده مبنی بر این که سهم اعتبارات پژوهشی به 4 درصد تولید ناخالص برسد، دست یابیم و با وجود آن که در پایان برنامه پنجم قرار داریم تنها به حدود نیم درصد از این رقم دست یافتهایم که این نشان میدهد اولویت اصلی ما پژوهش نیست.

 

وی تاکید کرد: در واقع اولویت اصلی ما پژوهش نیست و توزیع اعتبارات نیز درست صورت نمیگیرد و برای رفع این مشکل نیازمند نگرش و مدیریت خاص و جدیدی هستیم.

 

معاون پژوهشی وزیر علوم، اجرایی نشدن برخی از آییننامهها و مقررات موجود را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: به عنوان نمونه ما موضوع معافیتهای مالیاتی و بیمه را برای طرحهای پژوهشی و شرکتهای دانش بنیان داشتیم که از بالا تصویب و ابلاغ شده است اما بدنه مدیریتی پایین مشکلاتی را در این زمینه ایجاد میکند و هماهنگی لازم را ندارد.

 

احمدی عدم وجود ارتباط منسجم با صنعت به معنای آن که طرحهای صنعت وارد دانشگاه و توانمندیهای دانشگاه وارد صنعت شود را از دیگر مشکلات موجود دانست و گفت: البته در این راستا طی یکسال اخیر اقدامات مناسبی صورت گرفته و توانستهایم قراردادهای خوبی را با صنعت از جمله وزارت نفت منعقد کنیم که امیدواریم در این حوزه بتوانیم فعالتر از قبل عمل کنیم. از طرفی دیگر در این راستا برخی موازیکاریها وجود دارد که خیلی از آنها رفع شده است و امیدواریم مابقی آنها نیز رفع شود.

 

معاون پژوهشی وزیر علوم همچنین با اشاره به 300 مرکز پژوهشی خصوصی که امسال معاونان آنها در نشست معاونان پژوهشی حضور یافتهاند، گفت: این مراکز یک سوم کل مراکز پژوهشی را تشکیل میدهد اما متاسفانه نقش پژوهشی را به اندازه نقش کمی آنها شاهد نیستیم که این موضوع به دلیل کمبود اعتبارات است چرا که به هر حال دستگاههای دولتی پولی را از دولت میگیرند و همچنین مشکل دیگر این است که معمولا دستگاههای اجرایی پروژههای خود را بیشتر به مراکز دولتی میدهند که باید به مشکلات این مراکز پژوهشی خصوصی نیز رسیدگی شود.

 

انتهای پیام

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی