به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 27 تیر 1397

تصویب ایجاد نهاد ملی پژوهش و فناوری توسط جهاد دانشگاهی/لزوم افزایش 25 درصدی بودجه پژوهش

کبگانیان خبر داد

تصویب ایجاد نهاد ملی پژوهش و فناوری توسط جهاد دانشگاهی/لزوم افزایش 25 درصدی بودجه پژوهش

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران

پنجاه و ششمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه، 25 آذرماه به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در تشریح دستور این جلسه و مصوبات آن گفت: در این جلسه بودجه پژوهش، علم و فناوری کشور در لایحه بودجه سال 1394 که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با همکاری مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و مرکز آمار ایران و ... گزارش خوبی را در خصوص نکات مثبت و برخی نقایص که در بودجه سال 94 در ارتباط با علم و فناوری وجود دارد، تهیه کرده است که این گزارش در جلسه به استحضار اعضای ستاد رسید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این گزارش اطلاعات مربوط به اعتبارات بخش علم و فناوری در لایحه بودجه سال 94 و انطباق آن با سیاستهای کلی علم و فناوری ابلاغ شده از جانب مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که باید طبق آن بودجه بخش پژوهش در سال 1404 به چهار درصد تولید ناخالص داخلی برسد، بررسی شد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: همچنین اعضا پیشنهاد کردند با توجه به این نکته که بودجه پژوهشی برخی از نهادها مانند بنیاد مستضعفان و ... در لایحه بودجه پیشنهادی دولت درج نمیشود، علاوه بر استانداردسازی و هماهنگی اطلاعات علم و فناوری با همه دستگاهها، این بودجهها هم در محاسبه بودجه پژوهشی کشور لحاظ شود.

وی افزود: با توجه به این آمارها به نظر میرسد بودجه بخش پژوهش باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: در جلسه همچنین این موضوع مطرح شد که با توجه به تورم اعلامی از جانب دولت، بودجه بخش علم و فناوری در لایحه بودجه سال 1394 به طور میانگین نزدیک به بودجه تخصیص در سال 1393 است و با این آمار در برخی حوزهها شاهد افزایش و در برخی از حوزهها شاهد کاهش بودجه هستیم.

کبگانیان گفت: اعضا همچنین پیشنهاد کردند که برای رسیدن به هدف تعیین شده از جانب مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بخش دولتی هر سال در بودجه پژوهشی نسبت به بودجه سال گذشته حدود 25-20 درصد افزایش داشته باشیم و وزارتخانههای ذیربط و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم سعی کنند این الزام را در بودجههای سالانه کشور گنجانیده شود.

وی افزود: در مورد بخش خصوصی هم تأکید شد باید برای تخصیص بودجه مناسب برای پژوهش از جانب این بخش، تمهیداتی مانند معافیت­های مالیاتی و ... اندیشیده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: دستور دیگر جلسه بررسی «مأموریت­های جهاد دانشگاهی در چارچوب نقشه جامع علمی کشور» بود که خوشبختانه این ماموریتها امروز از تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گذشت.

کبگانیان گفت: مدیریت انتقال توسعه و فناوری در طرح­های کلان توسعه­ای و عمرانی منتخب کشور، ایجاد نهاد ملی پژوهش و فناوری برای برخی از طرح­های کلان ملی، مشارکت در توسعه آموزش­های تخصصی نوین و مهارت­های پیشرفته در سطح ملی و بین­المللی، ارتقای فرهنگ کارآفرینی و روحیه خودباوری و ترویج الگوهای موفق علم و فناوری، سامان­دهی نظام هدایت شغلی و توانمندسازی دانشآموختگان در حوزه­های منتخب و مشارکت در تعمیق و گسترش فرهنگ اسلامی ایرانی در دانشگاه­ها بخشی از ماموریتهای مصوب برای جهاد دانشگاهی است.

وی همچنین در پایان افزود: مقرر شد جهاد دانشگاهی ظرف مدت چهار ماه نقشه راه اجرایی کردن این مأموریت­ها را برای تصویب به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تقدیم کند و ضمنا هر سال گزارش این اقدامات نیز از سوی جهاد دانشگاهی به این ستاد ارائه شود.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی