به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 23 مرداد 1399

لزوم نگاه ویژه به استخدام پرستاران در بودجه 94

معاون وزیر بهداشت:

لزوم نگاه ویژه به استخدام پرستاران در بودجه 94

» سرویس: اجتماعي - سلامت

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: با کمبود شدید پرستار در کشور مواجهیم، به طوری که اکنون به بیش از دو برابر تعداد فعلی به پرستار در کشورنیاز داریم.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه کرمانشاه، محمد میرزابیگی در مرکز آموزشی و درمانی امام رضا(ع) کرمانشاه با حضور در جمع پرستاران استان، افزود: با کمبود شدید پرستار در کشور مواجهیم و برای افزایش استخدام پرستاران و افزایش ظرفیت دانشگاهها رایزنی میکنیم.

وی با بیان اینکه در سال 1383 حدود 40 هزار پرستار بیکار در کشور وجود داشت، عنوان کرد: اکنون نه تنها پرستار بیکار نداریم، بلکه با کمبود شدید نیرو مواجهیم و هر کسی در این رشته فارغالتحصیل شود، کار برای او وجود دارد.

به گفته رییس کل سازمان نظام پرستاری اکنون حدود 140 هزار پرستار در مراکز دولتی و غیردولتی کشور مشغول به کارند و 130 هزار پرستار نیز عضو سازمان نظام پرستاری کشور هستند.

میرزابیگی با اشاره به اینکه فعالیتهای پرستاری تنها به مراکز درمانی دولتی و غیردولتی محدود نمیشود، عنوان کرد: در بخش آموزشی و پژوهشی نیز پرستاران ما مشغول بکارند.

وی با بیان اینکه تعداد کادر پرستاری کشور 90 هزار نفر است، گفت: به دو برابر این میزان پرستار در کشور نیاز داریم.

وی با بیان اینکه اکنون در کشور بیش از 170 دانشکده پرستاری و مامایی وجود دارد، یادآوری کرد: تعداد اعضای هیات علمی ما در دو بخش دانشگاه دولتی و آزاد در مجموع حدود 1500 نفر است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور تصریح کرد: تعداد رشتههای پرستاری در کشور نیز هم اکنون 11 رشته است که افزایش سه یا چهار رشته دیگر نیز در دست بررسی میباشد.

رئیس سازمان نظام پرستاری کشور از کمبود شدید عضو هیات علمی پرستاری افزود: هر معیاری را که در نظر بگیریم از جمله تخت، جمعیت، بیمار و پزشک، در کشور کمبود پرستار داریم. این ظرفیت فعلی فارغ التحصیلان نیز جوابگوی نیازها نیست و باید ظرفیتهای دانشگاهی در بخش پرستاری را نیز افزایش داد.

وی با بیان اینکه تا افزایش ظرفیت دانشگاهها و استخدام پرستاران جدید باید از ظرفیتهای جانبی استفاده کرد، افزود: استفاده از نیروهای کمکی دانشجویی، نیروهای شرکتی، جایگزینی نیرو در دوران مرخصی زایمان پرستاران و ... از جمله این ظرفیتها است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: استفاده از این ظرفیتها هیچ منافاتی با استخدام پرستاران ندارد و ما افزایش ظرفیت دانشگاهها و دریافت مجوزهای استخدامی را نیز به صورت مجزا پیگیری میکنیم.

وی گفت: به دلیل کمبود نیرو، پرستاران اگرچه به ارایه خدمات بهتری تمایل دارند، اما نمیتوانند چون مجبورند به افراد بیشتری خدمترسانی کنند و این شرایط کیفیت کار را پایین میآورد.

وی از نمایندگان مجلس خواست برای حل همه این مشکلات، استخدام پرستاران را در بودجه 1394 با دید ویژه ببینند تا برای استخدام پرستاران جدید راههای میانبر جایگزین نشود.

میرزابیگی در ادامه به مشکلات دیگر جامعه پرستاری علاوه بر کمبود نیرو اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه چارتهای بیمارستانی ما مربوط به 20 سال قبل است و در برخی بخشها که تخت حساب نمیشود، پرستار نیاز است و همین امر کمبود نیرو را تشدید میکند.

رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور معتقد است: باید بر اساس تعداد بیمار نیاز به پرستار در نظر گرفته شود که مطالعه این امر در دستور کار است و به زودی ابلاغ میشود.

وی آسیبهای شغلی، خشونت علیه پرستاران، نبود نظارتهای تخصصی، نظام پرداخت نامناسب و ناعادلانه، عدم توازن جنسیتی و کمبود پرستار مرد و ... را از دیگر مشکلات پرستاران برشمرد.

به گفته این مسئول در بخش بازآموزی و آموزش ضمن خدمت پرستاران نیز مشکلات زیادی وجود دارد و چون امتیازی برای پرستاران ندارد مورد توجه قرار نمیگیرد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور همچنین خواستار ماندگاری نیروها شد و اظهار کرد: نباید نیروهای مناطق محروم دستمزد پایینتر داشته باشد، بلکه باید جذابیت برای آنها ایجاد شود.

میرزابیگی در ادامه ضمن سخت و زیانآور خواندن شغل پرستاری، اظهار کرد: این امر در قانون آمده، اما بنا به دلایلی از جمله کمبود نیرو اجرا نمیشود.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:55

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا