به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 28 تیر 1397

پنجمین اجلاس وزیران محیط زیست اکو به ریاست "ابتکار" در ترکیه

پنجمین اجلاس وزیران محیط زیست اکو به ریاست "ابتکار" در ترکیه

» سرویس: اجتماعي - محيط زيست

دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که امروز در رأس هیأتی به منظور شرکت در پنجمین نشست وزیران محیط زیست اکو وارد استانبول شد، با همتای ترک خود، وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه ملاقات کرد.

به گزارش سرویس محیط زیست ایسنا، در این دیدار، دو طرف ضمن ابراز خرسندی از فرصت پدید آمده به منظور تبادل نقطه نظرات در قالب همکاری های دوجانبه، باتوجه به چالش های منطقه، برضروت گسترش همکاری در منطقه اکو تأکید کردند.

دکتر معصومه ابتکار با اشاره به مذاکرات اخیر در مجامع محیط زیستی به ویژه اجلاس مربوط به تغییرات آب و هوا، بر رسیدن به یک صدای واحد در مذاکرات به منظور پیشبرد اهداف تأکید کرد وگفت با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی منطقه و بعد فرامرزی اثرات آلاینده ها بر محیط زیست، چالش های مشترک بسیاری وجود دارد.

معاون رییس جمهورکشورمان با دعوت از وزیر محیط زیست ترکیه، گفت: باتوجه به پیش نویس تفاهم نامه ای که در کمیسیون مشترک ایران و ترکیه آماده و نهایی شده، به منظور گشایش فصل جدیدی از همکاری آماده امضای تفاهم نامه همکاری در تهران هستیم.

وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه ادریس گول لوجه ضمن استقبال از پیشنهاد طرف ایرانی اشاره کرد که دستیابی به تجربیات در کشورهای درحال توسعه بسیار گران است و همکاری های دوجانبه به ویژه با کشورهای دوست و همسایه مانند ایران امکان تبادل را تسهیل و ارزان می نماید.

وی تاکید کرد که ایران با فرهنگ و منابع طبیعی غنی، دارای تجربیات ارزنده ای برای ترکیه است. در ادامه مذاکرات طرف ترک به رویدادهایی که شهر استانبول را در سال های گذشته تحت تأثیر قرار داد اشاره کرد.

پنجمین اجلاس وزیران محیط زیست اکو در ترکیه با موضوع اقتصاد سبز و تغییرات آب هوا

نشست یکروزه وزیران و روسای عالیرتبه محیط زیست کشورهای عضو اکو به میزبانی دولت ترکیه برگزار شد.

در این اجلاس وزیران و روسای عالی محیط زیست کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) شامل افغانستان، آذربایجان، ایران ، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه ، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان حضور بهم رساندند تا ضمن توجه به چالش های اخیر جهانی و منطقه ای در خصوص محیط زیست و تغییرات آب و هوا به راهکارهایی در مقابله با این تغییرات دست یابند.

از آنجا که هدف از تشکیل این گردهمایی، حرکت واحد در مسیر توسعه پایدار منطقه اکو می باشد بررسی میزان تأثیر پذیری منطقه از استقرار اقتصاد سبز، افزایش بلایای طبیعی و گسترش گرد و غبار ناشی از تغییرات اقلیم ، و دستیابی به رویکردی مشترک در دستورکار نشست وزیران می باشد

این نشست گام مهمی در ایجاد صدای واحد مستحکم در بیان مواضع منطقه در مجامع مهم و تأثیرگذار جهانی خواهد برداشت.

از آنجا که جمهوری اسلامی ایران از بنیانگذاران اصلی سازمان همکاریهای اقتصادی اکو و عضو تأثیرگذار و مهم در منطقه می باشد در نشست استانبول به ریاست دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حاضر شده است.

شایان ذکر است پیش از این اجلاس، نشست دو روزه مقامات ارشد به منظور آماده سازی و توافق اولیه بر سر موضوعات اصلی محیط زیست منطقه گرد هم آمده و پیرامون چالش های پیش روی منطقه مانند بحران ریزگرد ها ، گسترش طوفان شن و افزایش بلایای طبیعی در منطقه اکو بحث و گفتگو نمودند .

براساس گزارش سازمان محیط زیست، همچنین بررسی میزان پیشرفت اجرای برنامه اقدام همکاری های محیط زیستی و گرمایش جهانی در منطقه و شناسایی شکافها و موانع موجود بر سر راه اجرای آن، شناسایی وضعیت محیط زیست منطقه و تهیه گزارش نهایی آن بر مبنای فرمتی واحد و در نهایت آماده سازی پیش نویس بیانیه عمل گرا پایانی اجلاس وزیران محیط زیست تحت عنوان "بیانیه استانبول پیرامون تغییرات آب و هوا و اقتصاد سبز در زمینه توسعه پایدار" از ا صلی ترین عناوین اقدامات، طی دو روز نشست مقامات ارشد محیط زیست کشورهای عضو اکو در استانبول خواهد بود.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:55

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی