به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 28 تیر 1397

دالایی لاما: جهان باید مصرانه به دنبال دموکراسی در چین باشد

دالایی لاما: جهان باید مصرانه به دنبال دموکراسی در چین باشد

» سرویس: بين الملل - آسيا،خاورميانه

رهبر معنوی بوداییان تبت گفت، این یک مسوولیت معنوی برای جهان است که مصرانه به دنبال دموکراسی و اجرای قانون در چین باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت افزود: اما تلاش برای برقراری روابط نزدیکتر با چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب میشود برای کشورهای غربی همچون انگلیس که در مضیقه مالی قرار دارند، یک سیاست «واقعبینانه» است.

وی ادامه داد: جهان آزاد مسوولیت معنوی آوردن چین به جریان اصلی دموکراسی را به عهده دارد. این درخواست مردم چین نیز است.

دالایی لاما در مصاحبهای با شبکه خبری بیبیسی گفت: فکر میکنم جهان آزاد مسوولیت مهم محکم ایستادن، به وجود آوردن دموکراسی، اجرای قانون و آزادی مطبوعاتی و اطلاعات را به عهده دارد.

رهبر معنوی بوداییان تبت اذعان کرد: درک میکنم که چرا برخی رهبران غربی به دنبال ایجاد روابط نزدیکتر با پکن هستند چراکه کشورهای غربی همچون انگلیس در مضیقه مالی قرار دارند. در نتیجه آنها به خاطر دلایل مالی خواهان روابط نزدیکتر با چین هستند که این اقدام آنها نیز واقعبیانه است.

روابط لندن و پکن در سال 2012 میلادی به دنبال دیدار دیوید کامرون، نخستوزیر انگلیس و دالایی لاما خدشهدار شد و لندن به دنبال بهبود روابط است.

از سوی دیگر دالایی لاما گفت: همچنان تندروهایی در دولت چین وجود دارند که شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین را از اعطای خودمختاری به تبت باز میدارند.

پکن دالایی لاما را به جدایی طلبی متهم کرده اما دالایی لاما ضمن رد این اتهامات گفت: من تنها خواستار خودمختاری واقعی تبت هستم.

رهبر معنوی چین تا سال 2010 میلادی مذاکراتی را با چین برگزار کرده اما مذاکره رسمی در بحبوحه تغییرات رهبری در پکن و سرکوبهایی که در تبت رخ داد به حالت تعلیق درآمده است.

دالایی لاما گفت: اخیرا شنیدهام که شی جینپینگ، درباره کیش بودایی صحبت کرده است. این مساله کاملا غیرمعمول است که یک کمونیست که معمولا ما آن را کافر میدانیم درباره کیش بودایی صحبت کند.

وی افزود: نشانههایی از اینکه شی جینپینگ آماده مذاکره درباره درخواست خودمختاری تبت از سوی من است وجود دارد اما به طور همزمان همچنان تندروهایی نیز در دولت پکن وجود دارند که این اقدام را دشوار میسازند.

دالایی لاما ادامه داد: در حال حاضر رئیس جمهوری چین واقعا واقع گرا و فعال است اما تفکرات قدیمی همچنان وجود دارند و تغییر را دشوار میسازند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: دالایی لاما باید حمایت خود از جدایی طلبی را متوقف کرده و تاکید میکنم که هیچ نوع تفرقهای در دولت درباره نحوه رسیدگی به مساله تبت وجود ندارد.

وی به خبرنگاران گفت: مخالفت با جدایی تبت از چین، حفظ اتحاد و تمامیت ارضی و اتحاد قومی همچنان نظر قاطعانه کل ملت چین است.

دالایی لاما می گوید ممکن است آخرین فردی باشد که این لقب را عهده دار است.

دالایی لاما گفت بهتر است چنین سنت دیرینهای در زمانی که یک دالایی لامای محبوب سر کار است متوقف شود.

وی تصریح کرد این که دالایی لامای دیگری بعد از او انتخاب شود، به شرایط پس از مرگ او ربط دارد و این روند به عهده مردم تبت است.

دالایی لاما عنوان رهبر دینی تبت از قرن چهاردهم میلادی به بعد است و به اعتقاد بوداییان تبتی، در هر دوره، این مقام از طریق تناسخ روح یا خرد جمعی تمامی دارندگان قبلی این مقام، به دالایی لامای زمان منتقل میشود.

مقامهای چین بارها اعلام کردهاند که دالایی لامای بعدی را آنها انتخاب خواهند کرد.

در میان بودائیان تبت، پانچن لاما، از لحاظ اهمیت در رده بعد از دالایی لاما قرار دارد و این فرد، نقش کلیدی در تعیین دالایی لامای بعدی ایفا میکند.

دالایی لاما در سال ۱۹۹۵ یک پسر جوان را به عنوان پانچن لاما انتخاب کرد اما چین این گزینه را رد کرد و فرد دیگری را به عنوان پانچن لاما انتخاب کرد. از آن زمان، از محل زندگی گزینه مورد نظر دالایی لاما خبری در دست نبوده است.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:53

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی