به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 26 تیر 1397

در دولت‌های گذشته به پایگاه‌های میراث فرهنگی کم‌توجهی شد

معاون میراث فرهنگی:

در دولتهای گذشته به پایگاههای میراث فرهنگی کمتوجهی شد

» سرویس: فرهنگي و هنري - ميراث و صنايع دستي

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از مدیران پایگاههای میراث فرهنگی خواست تا در کنار مرمت و حفاظت، به آموزش، پژوهش و معرفی نیز توجه شود.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، «محمدحسن طالبیان» با تاکید بر اینکه نخستین مدل پایگاههای میراث فرهنگی در ایران خلق شد، گفت: باید دستاوردهای پایگاههای میراث فرهنگی حتی به صورت الکترونیکی منتشر شود و یک بانک الکترونیک جامع از دستاوردهای بدست آمده در حوزهی پایگاههای میراث فرهنگی و به خصوص پایگاههای جهانی منتشر و به دنبال آن از تجربه و دانش افراد بدون پرداخت هزینه استفاده کرد.

وی که صبح امروز (چهارشنبه 26 آذرماه) در گردهمایی پایگاههای میراث فرهنگی به مناسبت هفته پژوهش سخن میگفت، ادامه داد: در گذشته یک مدیریت مستقل و متمرکز در پایگاهها وجود داشت، به همین دلیل موفقیتهای زیادی در حوزههای پایگاههای میراث فرهنگی به دست آمد، اما متاسفانه در طول دو دولت گذشته به بحث پایگاههای میراث فرهنگی کم توجهی شد که اکنون تلاش میکنیم این بحث را تقویت و آن را توسعه دهیم.

او با تأکید بر اینکه در پایگاههای میراث فرهنگی پیشکسوتان و افراد خبره کار میکنند، گفت: یک جریان رقابتی در این زمینه وجود دارد، اگر پایگاهها ارتقا پیدا کنند و بتوانیم آنها را به پایگاههای ملی تبدیل کنیم، به مرور میتوانیم به آنها جایگاه پایگاههای جهانی را بدهیم.

برای پاسارگاد یک ردیف بودجهی مستقل داریم

وی پایگاه پارسه - پاسارگاد را یکی از پایگاههای جهانی دانست که در حال حاضر در حوزهی خود موفق عمل میکند و تأکید کرد: مدیریت این پایگاه به صورت مستقل است، حتی مجلس شورای اسلامی در سال جدید برای این پایگاه یک ردیف مستقل در نظر گرفت. با توجه به مدیریت این پایگاه به صورت شورای راهبردی در آینده نیز برای مدیریت آن میتوانی از مسئولان محلی کمک بگیریم تا یک مدیریت موفق داشته باشیم.

طالبیان در ادامه با بیان اینکه ایران پروندههایی مانند قنات و بیابان لوت را به عنوان پروندههای میراث طبیعی در دست تهیه دارد، تأکید کرد: در بحث یونسکو نیز موارد زیادی مطرح است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه مهم است که پایگاههای میراث فرهنگی محور داشته باشند و توسعه پیدا کنند، گفت: در ایجاد هر پایگاه میراث فرهنگی علاوهبر انجام کارهای عمرانی و مرمتی، باید به بحثی بالاتر از آن یعنی مطالعه و معرفی این بناها فکر کرد و در کنار آن به آموزش و پژوهش نیز توجه داشت.

پایگاه میراث فرهنگی ویترین این سازمان هستند

او با تأکید بر اینکه پایگاههای میراث فرهنگی ویترین سازمان میراث فرهنگی به خصوص در حوزه معاونت میراث فرهنگی هستند، گفت: باید پژوهش، حفاظت، مرمت، معرفی و آموزش در این پایگاهها به صورت همزمان رخ دهد و تلاش شود تا این جریان به صورت مداوم و با ظرفیتسازیهای محلی باشد و در کنار آن از توان مشارکت اجتماعی بهره بگیریم، سپس به بحث معرفی تخصصی بپردازیم. بنابراین پایگاهها مسیر اصلی میراث فرهنگی هستند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این گردهمایی مدیران پایگاههای جهانی نیز در سخنانی به ارائه عملکردشان برای حفاظت و پژوهش در حوزه پایگاههای جهانی مانند تخت جمشید، کلیساهای تاریخی ایران، شهر سوخته و میدان امام اصفهان پرداختند.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:52

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی