به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 27 تیر 1397

خادمان وقف تنها و غریب هستند

مدیرکل اوقاف خراسان رضوی:

خادمان وقف تنها و غریب هستند

» سرویس: معارف و حقوق - دين و انديشه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: خادمان وقف تنها و غریب هستند و حمایت درستی از آنها صورت نمیگیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، حجتالاسلام والمسلمین حجت گنابادینژاد در نشست خبری تشریح برنامههای اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی به مناسبت هفته وقف اظهار کرد: در مقوله وقف هم حقالناس مطرح است و هم حقالله، بنابراین ما بایستی توجه ویژه به ایجاد اسناد به روز برای موقوفات داشته باشیم که در همین راستا از رسانهها میخواهیم که ما را یاری کنند تا 20 درصد باقیمانده موقوفات استان که هنوز دارای سند روزآمد نیستند نیز به مجموعه موقوفات دارای سند به روز اضافه شوند.

گنابادینژاد ادامه داد: ما از رسانهها توقع داریم که در زمینه وقف ما را یاری کنند زیرا گاهی اوقات موضوعاتی مورد توجه قرار میگیرد اما امروز ما شاهد آن هستیم که مردی که 80 سال عاشقانه به فرهنگ وقف خدمت کرده است برای ارائه یک خدمت جدید اینگونه تحت فشار قرار گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: امروز دنیای غرب از فرهنگ وقف الگو گرفته است و هزینههای مراکز مهم را به الگوبرداری از این فرهنگ تامین میکنند اما ما در برابر فرهنگ 1400 ساله وقف سکوت کردهایم و تنها پیشرفتهای غرب را که با الگوبرداری از ما ایجاد میکند، گزارش میکنیم.

وی پیگیری طرح ملی حفظ قرآن را از فعالیتهای این اداره کل در سال گذشته اعلام کرد و گفت: در این راستا در سال گذشته 12 هزار و 760 زن و 5 هزار و 790 مرد ثبتنام کردند و 610 مربی ما، 714 دوره آموزشی را برای این عزیزان برگزار کردهاند.

گنابادینژاد اضافه کرد: تاکنون 49 هزار و 760 نفر از سال 90 در این دورهها شرکت کردند و این برای ما جای خوشحالی دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به برگزاری مسابقات قرآن استان گفت: اگرچه ثبتنام مقطع شکوفههای ما هنوز ادامه دارد اما تاکنون 238 هزار و 237 نفر در این دوره از مسابقات ثبتنام کردهاند که این مساله جای خشنودی دارد.

وی افزود: در سال گذشته 167 مورد وقف جدید در مشهد انجام شده است که از این تعداد 42 مورد در مشهد، 25 مورد در جغتای و 12 مورد در شهرهای نیشابور و قوچان انجام شده است که از این تعداد بیشترین تعداد با نیتهای مذهبی 50 مورد نیتهای اجتماعی، 29 مورد نیات خیریه، 4 مورد برای طلاب و مدارس علوم دینی و تعدادی برای مساجد و هزینههای بقاع متبرکه در نظر گرفته شده است.

گنابادینژاد اظهار کرد: از آنجا که ما ملزم هستیم هر ساله درآمدها و هزینههای موقوفات را اعلام کنیم در سال جاری 22 هزار و 536 فقره سند مالی را تسویه حساب کردیم و به دنبال این هستیم که بتوانیم صد درصد این میزان را تسویهحساب کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: ما برنامههای زیادی را برای هفته وقف در نظر گرفتهایم که در همین راستا در 4 دی ماه همایش یاوران وقف را برگزار خواهیم کرد که در آن به تجلیل از واقفان جدید و همچنین خانوادههای آنها خواهیم پرداخت.

وی برپایی 40 ایستگاه همه واقف باشیم، 15 خیمه معرفت و برپایی اولین فرصتهای سرمایهگذاری شمال شرق کشور در استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، جنوبی، مازندران و گلستان را از دیگر برنامههای این اداره کل در هفته وقف اعلام کرد.

گنابادینژاد با اشاره به برگزاری مراسم رحلت پیامبر (ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در بقاع متبرکه گفت: غباروبی و عطرافشانی بقاع متبرکه مسابقه انشاء نویسی و برگزاری همایش وقف و رسانه از دیگر برنامههای ما در هفته وقف به شمار میرود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به فرا رسیدن دهه آخر صفر و حرکت کاروانهای پیاده به سمت مشهد با محوریت سازمان اوقاف 97 پایگاه استقبال از زائران پیاده در 6 استان منتهی به خراسان ایجاد شده است که از این تعداد 35 ایستگاه در استان خراسان قرار گرفته است.

وی با اشاره به مشکلات وقف در کشور گفت: اگر بتوانیم فرهنگ وقف را احیاء کنیم بسیاری از مشکلات ما حل میشود و به عنوان مثال مشکلات قانونی که در زمینه حمایت از وقف وجود دارد قابل پیگیری توسط رسانههاست و ما امیدواریم از این طریق بتوانیم در برنامههای توسعه و قوانین جاری کشور به دنبال احیای فرهنگ وقف باشیم.

گنابادینژاد با اشاره به لزوم تقویت فرهنگ وقف گفت: اگر میخواهیم امثال پژوهشکده رویان در کشور ما افزایش پیدا کند ناچار هستیم که فرهنگ وقف و به خصوص وقف علمی را در کشور افزایش دهیم.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:51

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی