به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 26 تیر 1397

رعایت استانداردها در ایران حداقل است

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد

رعایت استانداردها در ایران حداقل است

» سرویس: اقتصادي - راه و ساختمان

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه نظام مسئولیتی در کشور بلاتکلیف است، گفت: ما باید این نظام مسئولیتی را مشخص کنیم تا سازنده وظیفه خود را بداند و آگاه باشد که در چه حیطه ای مورد سوال قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حامد مظاهریان در همایش سازنده پاسخگو اظهار کرد: باید ملکه ذهنمان شود که رعایت قوانین جزء جدایی ناپذیر سازنده پاسخگو است و این در حالی است که رعایت استانداردها در ایران به صورت حداقلی است.

وی افزود: سازنده پاسخگو بحثی است که به درستی مطرح میشود و در مرحله اول سازنده باید از جنبه فنی و مهندسی تخصص لازم را داشته باشد.

مظاهریان با انتقاد از دخالت افراد شاغل در مشاغل دیگر در صنعت ساختمان گفت: ما با حرفه ای سر و کار داریم که در آن همه افراد قادرند اظهار نظر کنند و هر چند در مشاغل دیگر افراد تا این حد امکان دخالت ندارند، ولی در بخش ساختمان به تعداد انسان ها این حق را برای خود قائل می شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به لحاظ قرابتی که مردم با ساختمان دارند و در آن زندگی می کنند هر کسی به خود حق می دهد که سازنده خانه خود باشد و ما باید از جنبه فنی و مهندسی وضعیت ساخت و سازها را سنجش کنیم.

مظاهریان در ادامه با بیان اینکه سازندگان باید ضمن رعایت اصول حرفه ای و مهندسی، پیامدهای اجتماعی اقدامات خود را بر عهده بگیرند، تصریح کرد: مسئولیت ما مهندسان بسیار فراتر از این است که پشت میز کارمان بنشینیم و پیامدهای اجتماعی نیز شامل مسئولیت های ما است.

وی با اشاره به اینکه ساخت هر گونه پروژه عمرانی اعم از بندر، ساختمان، راه و... علاوه بر استانداردهای فنی پیامدهای اجتماعی به دنبال دارد، گفت: آیا ما به این پیامدها توجه می کنیم؟ در نمونه های جهانی می بینیم وقتی سرمایه گذاری کلانی در منطقه ای صورت می گیرد، سازندگان خود را در رفع محرومیتهای آن منطقه شریک می دانند در حالی که این موضوع در قراردادشان وجود ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حس مسئولیت در قبال تبعات اجتماعی اقدامات موضوع مهمی است که در وزارتخانه راه و شهرسازی پیگیری می شود و تصریح کرد: اساس و مبنای مسئولیت اجتماعی عبارت از تمایل به مدنظر قرار دادن ملاحظات اخلاقی، اجتماعی و زیست محیطی در تصمیم گیری ها و پاسخگویی در قبال فعالیت ها و تصمیمات خود در جامعه و محیط زیست است.

وی افزود: این تعریف از ویژگی های مسئولیت های اجتماعی که در وزارتخانه آن را دنبال میکنیم رفتار شفاف و رفتار اخلاقی را در بر دارد که هر دو لازمه توسعه پایدار هستند.

طبق قانون، رفتار شفاف به این معناست که عین قانون عمل شود و رفتار اخلاقی آن است که با نُرم های جامعه و جهانی که یکی از آنها محیط زیست است سازگار باشد.

مظاهریان ادامه داد: اگر از دیدگاه حقوق شهروندان به موضوع همایش نگاه کنیم پاسخگوی سازنده به همان اندازه اهمیت دارد که ما باید بهره بردار پرسشگر داشته باشیم و در واقع باید پرسشگر قوی وجود داشته باشد تا رفتار ما را در حیطه هایی که قبول مسئولیت می کنیم به چالش بکشد و پرسشگری کند که نقش رسانه ها و نهادهای نظارتی در اینجا معنا پیدا می کند که در واقع نماینده کارفرمای بزرگ و اصلی یعنی مردم پرسشگر هستند.

وی با بیان اینکه در قبال این پاسخگویی سازندگان، حقوقی بر سازنده نیز مترتب است که آنها هم باید محترم شمرده شود، عنوان کرد: این همایش حرکت بسیار مثبتی است تا ما را متوجه مسئولیت های خود در جاهای مختلف بکند و انتظار ما این است که شروعی باشد تا به این سوال اساسی پاسخ دهیم که سازنده پاسخگو کیست.

مظاهریان با اشاره به اینکه در قوانین سازنده به روشنی تعریف نشده است، گفت: در قوانین فقط مجری مشخص شده که البته معلوم نیست نقش مجری چیست و ما در بخش قوانین به شفافیت بیشتری نیاز داریم و باید مجری، پیمانکار، کارفرما و وظایف آنها را بازتعریف کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ترکیب ابزار بیمه و تضمین کیفیت می تواند سازنده را کمک کند تا مسئولیت های خود را بپذیرد، افزود: در این شرایط وی می تواند پیامدهای ناشی از اتفاقاتی را که خارج از توان او بوده پوشش دهد و با شجاعت بیشتری کار را دنبال کند.

وی خطاب به جمع حاضر در همایش سازنده پاسخگو گفت: به من بگویید که به عنوان یک مقام دولتی مسئولیتم در برابر سازنده پاسخگو چیست؟ ضمن اینکه نباید یادمان برود که لازمه سازنده پاسخگو مردم پرسشگر هستند و باید در عرصه فرهنگی این فرهنگ را ایجاد کرد که مردم بتوانند پرسشگران خوبی نه از سر غر زدن باشند بلکه تکالیف خود را در حوزه پرسشگری بدانند و انجام دهند.

مظاهریان همچنین با بیان اینکه آزمون ورود به حرفه اصلا رضایتبخش نیست و در یک سطح حداقلی برگزار می شود، گفت: در همین سطح حداقلی این آزمون بیش از 10 تا 12 درصد قبولی ندارد که این رقم در بعضی زمینه ها به 3 درصد هم می رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: فرق دنیای مدرن با دنیای سنت، پرسشگری انسان مدرن است که شرایط بین این دو دنیا را متفاوت می کند و این پرسشگری معنای جدیدی به مفاهیم حکومت می دهد. یعنی در دنیای مدرن پرسشگری موجب میشود تا حکومت به نمایندگی از مردم در قبال اقداماتی که صورت میگیرد خواستههای اصلی مردم را دنبال کند.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:47

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی