به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 30 شهریور 1397

رئیس صندوق توسعه ملی هم برداشت 4.1 میلیارد دلاری را رد کرد

رئیس صندوق توسعه ملی هم برداشت 4.1 میلیارد دلاری را رد کرد

» سرویس: اقتصادي - اقتصاد كلان

رئیس صندوق توسعه ملی گفت: دولت نه تنها غیرقانونی بلکه از طریق قانونی نیز برداشت 4.1 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی نداشته است و انتشار چنین اخباری کارهای سیاسی است که برای کشور مفید نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، صفدر حسینی در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه صندوق توسعه ملی هیأت نظارت گردن کلفتی دارد که بالای سر آن است گفت:سازوکار صندوق توسعه ملی آنقدر مستحکم است که دولت نمی تواند بدون مجوز قانونی برداشتی از آن داشته باشد و البته من به عنوان مسوول صندوق توسعه ملی میگویم دولت نه تنها غیرقانونی بلکه از طریق قانونی نیز برداشت 4.1 میلیارد دلاری از صندوق نداشته است.

وی همچنین در توضیح روند نظارت بر عملکرد صندوق توسعه ملی به ارائه گزارش بانک مرکزی طبق قانون و هر ماه یک بار از سهم صندوق از فروش نفت اشاره کرد و گفت :در تمام ترازهای بانک مرکزی که در پایان هر ماه به صندوق توسعه ملی ارائه میدهد تمام تغییرات اعلام میشود و به هیچ وجه در این گزارشات رقم 4.1 میلیارد دلار به عنوان برداشت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در گذشته حساب ذخیره ارزی را داشته ایم که سازوکار مستحکمی نداشت اظهار کرد: زمانی که وزیر اقتصاد بودم و این وزارت خانه را تحویل دادم در حساب ذخیره ارزی حدود 12 میلیارد دلار منابع داشتیم و در سه سالی که صندوق توسعه ملی شکل گرفته است از منابع مالی مانده حساب ارزی تنها 12 میلیون دلار به صندوق توسعه ملی واریز شده است.

رئیس صندوق توسعه ملی با بیان اینکه صندوق توسعه به مدت سه سال است که با سیاست های کلی مقام معظم رهبری شکل گرفته و از تدابیر بی نظیر جمهوری اسلامی ایران است گفت: در صندوق توسعه ملی نمایندگان مجلس با حق رای اجازه حضور دارند همچنین دادستان کشور از قوه قضاییه از اعضای هیأت نظارت صندوق توسعه ملی هستند و رئیس بازرسی کل کشور و همچنین رئیس دیوان محاسبات و رئیس سازمان محاسبات رسمی کشور سه عضو حقوقی هیأت نظارت صندوق توسعه هستند تا تمام عملیات را تحت نظارت داشته باشند.

صفدر حسینی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی فقط به بخش خصوصی و تعاونی تسهیلات میدهد و به دولت مگر با مجوز مجلس و رهبری تسهیلات نخواهد داد گفت: برنامه سال 1393 که به تصویب هیات نظارت صندوق توسعه ملی رسیده است حدود 24.4 میلیارد دلار در بخش ارزی است.

وی توضیح داد: از مبلغ 24.4 میلیارد دلار، در بخش نفت و گاز، 3 میلیارد دلار، پالایشگاه و پتروشیمی 6.4 میلیارد دلار، نیروگاه 3.3 میلیون دلار، آب و کشاورزی 3.7 میلیارد دلار که از این مبلغ 2.7 میلیارد دلار مربوط به آبهای مرزی خوزستان و سیستان و بلوچستان و یک میلیارد مربوط به توسعه گلخانههاست، چرخه فولاد 3.2 میلیارد دلار، حمل و نقل 1.6 میلیارد دلار، صنایع متوسط و کوچک 2.2 میلیارد دلار است و مصوبات صندوق تا به حال 33.7 میلیارد دلار بوده است که مبلغ مسدودی آن نزد بانک عامل 29.7 میلیارد دلار است و تا امروز 7.1 میلیارد دلار گشایش یافته و حدود 3 میلیارد دلار هم پرداخت شده است.

رییس صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: در بخش ریالی امسال در بودجه 6 هزار میلیارد تومان به طور ریالی پیشبینی شده است که برای بخش کشاورزی حدود 3 هزار میلیارد و بخش صنعت و معدن و گردشگری هم 3 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است که برای طرحهای آن از اردیبهشت ماه با بانکهای عامل قرارداد بسته شده است و آنها طرحهای خود را میفرستند.

به گزارش ایسنا، صفدر حسینی در جواب سوالی در مورد موجودی فعلی صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی داراییهایی دارد که با توجه به روند شکلگیری آن از درآمدهای نفتی در طول زمان به آن اضافه میشود پس داراییهای صندوق لزوما به معنای موجودی صندوق نیست چون بخشهایی از آن در پروژهها صرف میشود و این موجودی مرتب در حال تغییر است.

وی با بیان اینکه دارایی صندوق توسعه ملی به دلیل نیاز فوری کشور در شرایط سخت اقتصادی توسط هیات امنا برنامهریزی شده و هیات عامل آن را اجرایی می کند گفت: تا پایان امسال برنامهای با عدد 24.4 میلیارد دلار داریم.

وی در ادامه به کار ارزشمند دولت برای دریافت مجوز برداشت 10 میلیارد دلار جهت حل مشکلات آبهای کشور اشاره کرد و گفت: این اقدام دولت بسیار ارزشمند بوده است که کمتر رسانهها به آن میپردازند و امسال 2 میلیارد دلار فقط برای سدها و آبها سرمایهگذاری شده است، 500 میلیون دلار برای دشت خوزستان و 500 میلیون دلار برای احیای دشت سیستان.

صفدر حسینی همچنین در جواب سوالی در مورد دادن وام به شرکتهای خودروسازی گفت: هر شرکتی که سهم دولت در آن بیش از 20 درصد باشد تسهیلات به آن شرکت پرداخت نمیشود البته توجه داشته باشیم که خودروسازی شبکه مهمی از اشتغال کشور را شکل میدهد و نمیتوان نسبت به آن بی توجه بود.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:47

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی