به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 30 شهریور 1397

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در «دومین جشنواره آثار پژوهشی برتر در حوزه بهره وری»: یکی از راه های اعتلای نسل های آینده و فعلی، ارتقای بهره وری است

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با تبریک هفته پژوهش به همه فعالان و پژوهشگران کشور با اشاره به کاهش قیمت نفت طی ماه های اخیر در بازارهای جهانی و وابستگی اقتصاد کشورمان به درآمدهای نفتی گفت: در حال حاضر یکی از راه های اعتلای نسلهای آینده و فعلی ارتقای بهره وری است.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران،  رویا طباطبایی یزدی با اشاره به اینکه برای رشد اقتصادی نیازمند سرمایه و تکنولوژی هستیم، خاطرنشان کرد: استفاده از آخرین فنآوری های روز به دلیل تحریم های ظالمانه مشکل است، اما حتی با رفع آنها نیز بهره مندی از تکنولوژی به سرعت امکان پذیر نیست و زمان بر است. وی افزود: بنابراین تنها راه، خودباوری و اعتماد به توانایی های داخلی و موجود است.

وی به سرمایه انسانی به عنوان عامل سوم توسعه اشاره کرد و افزود: هم اکنون نیروی انسانی ماهر زیادی در کشور داریم، اما لازم است ارتباط بین نهادهای تولیدی و آموزشی تقویت شود.

طباطبایی یزدی اظهار داشت که از لحاظ کمیت مشکلی در تحصیلات دانشگاهی نداریم، اما زمان آن است که به کیفیت آموزش عالی توجه کنیم.

وی با اشاره به تعداد زیاد دانشجو در رشته های علوم انسانی و بعضا فراتر از نیاز کشور خواستار آن شد که به علوم پایه، فنی و ریاضیات در همه سطوح ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و دانشگاهی توجه بیشتری شود.

طباطبایی یزدی بهره وری را عامل چهارم رشد دانست و افزود: بدون افزودن به عوامل تولید می توان از طریق بهره وری به رشد اقتصادی دست یافت.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران تاکید کرد: کلید رشد بلند مدت کشورها ارتقای بهره وری است.

وی در ادامه به تحقیق سال گذشته صندوق بین المللی پول اشاره کرد که بر اساس آن بهره‏وری مهمترین عامل در ارتقای رشد اقتصادی معرفی شده است.

طبق داده های این گزارش طی دهه 1990 تا 1999 در کشورهای نوظهور مانند چین و هند، 40 درصد از رشد اقتصادی سرانه نتیجه عامل بهره وری بوده است. همچنین در دهه 2000 تا 2010 نیز از رشد اقتصادی سرانه 3.4 درصدی 1.2 واحد یعنی 35 درصد رشد اقتصادی آنها از طریق بهره وری کسب شده است.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران افزود: با توجه و عنایت به موارد فوق الذکر در برنامه پنجم توسعه تکلیف شد که یک سوم رشد اقتصادی از طریق بهره وری تامین شود، این موضوع امر غیرمنطقی و بلند پروازانه ای نبود، اما متاسفانه این موضوع محقق نشد.

طباطبایی یزدی همچنین به پایین بودن بهره وری در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اشاره کرد که به طور میانگین در دهه 1990 تا 1999 به میزان 33 درصد بهره وری آمریکا بوده و طی دهه بعدی به 12 درصد آن کاهش یافته است.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران متوسط رشد بهره وری در ایران را نیز مقایسه نمود و تاکید کرد: ایران با توجه به وسعت سرزمین، وضعیت ژئواستراتژیک و شرایط خاص خود می بایست بسیار بهتر عمل کند.

به اعتقاد وی وضعیت رشد بهره وری در کل جهان در بخش صنعت در مقایسه با دو بخش خدمات و کشاورزی بهتر بوده و در عین حال رشد بهره وری در بخش خدمات کمترین بوده است.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در پایان تاکید کرد: آنچه هم اکنون در پیش نویس سیاست‏های کلی برنامه ششم توسعه در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست تدوین است، این است که حداقل سالیانه 2 واحد درصد رشد اقتصادی از طریق بهره وری حاصل گردد.

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایلنا

تاریخ : 26-09-1393, 17:45

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی