به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 29 شهریور 1397

خط‌آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان عامل پیوند ژئوپلتیکی منطقه است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «ساتلیک ساتلیک‏‌اف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور حمل و نقل و ارتباطات، طی سخنرانی خود در مراسم گرامیداشت روز ملی قزاقستان بر اهمیت منطقه‌‏ای و فرا منطقه‏‌ای خط آهن بین‏‌المللی ایران-ترکمنستان-قزاقستان تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت آغاز به کار این خط آهن گفت: ایجاد این کریدور بین‏‌المللی حمل و نقل و ترانزیت در واقع تجلی سیاست صلح آمیز سران کشورهای ذینفع در آن می‏‌باشد.

این مقام عالی رتبه دولت ترکمنستان افزود: خط آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان نه تنها یک طرح با توجیه اقتصادی و تجاری بوده بلکه، عاملی مهم در پیوستگی ژئوپلتیکی نیز به حساب می‌آید که قادر به تاثیرگذاری مثبت بر اوضاع عمومی منطقه و فرا منطقه خواهد بود.

وی تصریح کرد: این خط آهن بین‏‌المللی در واقع عامل مهم ثبات و امنیت و قرار است به توازن سیستم کلی روابط سیاسی و منطقه‌ای بیافزاید.

معاون رئیس جمهور ترکمنستان ضمن تبریک به مناسبت سالگرد استقلال قزاقستان گفت: مناسبات میان ترکمنستان و قزاقستان براساس اصول دوستی، برادری و احترام متقابل و حسن همجواری استوار می باشد و اطمینان داریم که مناسبات میان 2 کشور دوست و همسایه در آینده نیز بیش از پیش توسعه و گسترش خواهد یافت.

«اورمان نوربایوف» سفیر قزاقستان در عشق‌‏آباد  نیز طی سخنانی در مراسم مذکور گفت: قزاقستان و ترکمنستان از اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی دیرینی برخوردار هستند و پس از فروپاشی شوروی سابق، فصل جدیدی در مناسبات میان 2 کشور همسایه ایجاد شد.

سفیر قزاقستان در عشق‏‌آباد در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اهمیت خط راه‌آهن تاکید کرد: بدون شک این خط آهن بین‌‏المللی به پتانسیل حمل و نقل و ترانزیت کشورهای ذینفع در آن افزایش خواهد شد.

وی افزود: با راه‌اندازی این خط آهن فاصله حمل و نقل کالا از حوزه دریای خزر تا خاورمیانه و آسیای شرقی بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت.

سفیر قزاقستان در ترکمنستان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روابط و همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور گفت: حجم مبادلات بازرگانی میان 2 کشور در سال 2013 میلادی بالغ بر 400 میلیون دلار برآورد شده‌‏ است که این میزان در سال جاری میلادی (2014) بالغ بر 410 میلیون دلار رسید.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 26-09-1393, 17:40

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی