به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 27 تیر 1397

انتظار فعالان بورس از رئیس جدید سازمان/ دلایل افت قیمت‌ و راهکارهای برون‌رفت از رکود

محمد گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه روند نزولی بازار سهام ناشی از چند عامل داخلی و بیرونی است، اظهار داشت: با وجود وعده مسئولان برای کاهش نرخ سود بانکی سهام داران هنوز در انتظار تحقق این وعده هستند.

وی افزود: عدم کاهش نرخ سود بانکی در شرایط رکودی بازار منجر به ورود نقدینگی‌ها به بازار پول شده و در صورت تداوم این روند نمی‌توان چشم‌انداز مثبتی را برای آینده بورس متصور بود.

این کارشناس بازار سهام با تأکید بر اینکه یکی از عوامل عمده ریزش بازار سهام مربوط به افت قیمت‌های جهانی نفت و فلزات است، گفت: افت قیمت‌های جهانی نگرانی‌هایی را در بین فعالان بازار ایجاد کرده اما نباید از اثرات مثبت کاهش قیمت نفت در برخی صنایع از جمله حمل و نقل، نیروگاه‌ها و صنعت روانکار غافل شد.

وی گفت: قطعا دولت برای جبران کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت، به صادرات بیشتر برق توجه خواهد کرد.

گودرزی با اشاره به اینکه ریزش قیمت نفت منجر به کوچک شدن اقتصاد کشورمان و در نهایت بورس ما شده است، گفت: در این شرایط سهام‌داران تصمیمات هیجانی برای فروش می‌گیرند که بازار را تحت تأثیر منفی قرار داده است.

وی گفت: در کنار این عوامل تغییر ریاست سازمان بورس پس از گذشت حدود یک دهه به اعتقاد بسیاری از فعالان اتفاق مثبتی تصور می‌شد، اما اکنون به دلیل عدم وجود اطلاعات از برنامه‌های آتی در هاله‌‌ای از ابهام قرار دارد.

این فعال بورسی با بیان اینکه روند نزولی قیمت نفت قیمت‌های جهانی فلزات را هم تحت تأثیر قرار داده، گفت: اکنون قیمت سهام شرکت‌های فولادی در بورس به حداقل میزان رسیده است.

وی افزود: با کاهش قیمت جهانی نفت، قیمت محصولات پتروشیمی هم بسیار کاهش پیدا کرده و در کنار آن به دلیل نوسان نرخ ارز و قیمت‌های جهانی انتظار خوبی از گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌های این گروه نمی‌توان داشت.

این کارشناس بازار سهام با تأکید بر اینکه صنعت روانکار با کاهش قیمت نفت امکان افزایش سودآوری در بلندمدت را دارند، گفت: این صنعت پتانسیل خوبی برای رشد در بلندمدت دارد و سهامداران باید به روابط میان کاهش قیمت نفت و خوراک صنایع و قیمت فروش‌ توجه داشته باشند؛ در این صنعت با وجود کاهش قیمت خوراک قیمت نهایی محصولات ثابت است و این امر به سودآوری این صنعت منتهی خواهد شد.

وی درباره وضعیت فعلی شاخص کل بورس، تأکید کرد: اکنون شاخص به محدوده 69 هزار و 500 واحد رسیده و حمایت‌های قوی را نیاز دارد، اما اگر نتواند از این ناحیه جدا شده و به بالاتر از 70 هزار واحد برگردد پیش‌بینی کاهش بیشتر شاخص تا مرز 64 هزار واحد هم وجود دارد.

گودرزی با انتقاد از عملکرد مدیران سازمان بورس در خصوص مهمترین صنعت بورسی یعنی پالایشگاه‌ها گفت: در حالی شاخص کل بورس از کانال 90 هزار واحد به محدوده 70 هزار واحد رسیده که هنوز شرکت‌های پالایشی متوقف هستند و حجم زیادی از پول‌های سهامداران در این صنعت مهم بازار بلوکه شده است.

وی گفت: یکی از اقداماتی که رئیس جدید سازمان باید انجام دهد، رایزنی برای بازگشایی سریع نماد شرکت‌های پالایشی است که به جریان نقدینگی بیشتر به بازار کمک می‌کند.

این فعال بازار با بیان اینکه عدم بازگشایی نماد شرکت‌های پالایشی به سایر نمادها برای فروش فشار می‌آورد، گفت: اگر سهامداری نتواند در پورتفوی خود سهام پالایشگاه‌ها را نفروشد، قطعا بار سنگین این فروش به سایر نمادها منتقل خواهد شد.

وی تأکید کرد: شرکت‌های حاضر در گروه حمل و نقل از جمله صنعتی است که با کاهش قیمت جهانی نفت منتفع می‌شوند، چرا که با قیمت پایین‌ترین سوخت خود را دریافت و حمل و نقل با افزایش تقاضای نفت از طریق کشتی‌ها رو به رشد خواهد بود.

این کارشناس بورس همچنین یکی از مهمترین عوامل بازگشت رونق به بازار را تعامل مدیران سازمان بورس با شرکت‌های حقوقی دانست و گفت: فعالیت بیشتر شرکت‌های حقوقی و حضور فعال آنان در بازار بسیار اثرگذار بوده و به رونق معاملات کمک می‌کند. علاوه بر این رئیس سازمان بورس باید بر یک دوره چهارساله استراتژی برون‌رفت از رکود را با حضور تمام فعالان بازار تعیین و ابلاغ کند تا کم و کاستی‌های فعلی برطرف شود.

انتهای پیام/ب

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 26-09-1393, 17:40

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی