به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 1 مرداد 1397

ایجاد بازارچه‌ و پرداخت تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی را رونق می‌هد

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، برخورداری از مهر اصالت یونسکو در 10 هنر، ثبت ملی 12 هنر و برخورداری از دو اثر معنوی ثبت شده بخشی از قابلیتهای این استان در حوزه صنایع دستی به شمار میرود.

ایران جزء سه قطب بزرگ صنایع دستی دنیا به شمار رفته و هنر ایرانیان همواره زبانزد جهانیان بوده است و استان مرکزی نیز با تولید صنایع دستی متعدد از این قاعده مستثنی نبوده و هنرمندانش در این زمینه حرفهای بسیاری برای گفتن دارند.

متأسفانه امروز فاصله روزافزون میان خواسته مصرف کنندگان و تولیدات صنایع دستی و ناشناخته ماندن نیاز واقعی بازار و سلیقه مصرف کننده، مشکل عرضه و بازاریابی، مواد اولیه نامرغوب داخلی و خارجی، ناپایدار بودن شغل و نوسان قیمت در تهیه مواد اولیه مرغوب موجب ظهور و بروز مشکلات متعددی برای هنرمندان شده است که در این زمینه با سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به گفتوگو نشستیم.

فارس: در حال حاضر مهمترین صنایع دستی استان چیست؟

حسینی: بافتههای داری و غیر داری (گلیم گل برجسته)، صنایع دستی چوبی (منبت چوب، ساز سنتی، مشبک چوب)، صنایع دستی فلزی (قلمزنی، چلنگری)، پوشاک سنتی (گیوهدوزی و گیوه بافی) صنایع دستی مستظرفه (طراحی سنتی، تذهیب) و رودوزیهای سنتی (تفرشی دوزی، درویش دوزی و رودوزیهای الحاقی) از مهمترین صنایع دستی این استان به شمار میروند.

فارس: چه تعداد از صنایع دستی استان به ثبت رسیده است؟

حسینی: از صنایع دستی استان گیوهدوزی و گیوه بافی سنجان به ثبت میراث معنوی رسیده و دو رشته آهنگری سنتی تفرش و کتیبه نگاری روی سنگ و چوب به شیوه ابداعی سماع قلم در دست ثبت هستند، همچنین 10 اثر مهر اصالت یونسکو و 12 اثر نشان ملی دریافت کردهاند.

فارس: چه تعداد هنرمند صنایع دستی در این استان فعالیت دارند؟

حسینی: حدود هشت هزار هنرمند در 110 رشته مختلف در 12 شهرستان استان در حال فعالیت هستند که از این تعداد یک هزار و 890 نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند.

فارس: وضعیت ایجاد بازارچههای صنایع دستی در استان چگونه است؟

حسینی: تاکنون شش بازارچه در شهرستانهای اراک، خمین، محلات، شازند و تفرش راهاندازی شده و 10 بازارچه دیگر در شهرستانهای اراک، خمین، آشتیان، محلات، خنداب، ساوه، دلیجان، زرندیه، کمیجان و فراهان در دست احداث است.

فارس: برنامههای اداره کل به منظور حمایت از هنرمندان چیست؟

حسینی: این اداره کل از سال 1389 با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به صدور مجوز مشاغل خانگی برای هنرمندان به منظور اخذ تسهیلات بانکی کرده و تاکنون نیز تعدادی از هنرمندان این تسهیلات را دریافت کردهاند.

بیمه هنرمندان از دیگر برنامههای اداره کل است که از نیمه دوم سال 89 شروع شده و تاکنون یک هزار و 890 نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفتهاند.

فارس: چه هنرهایی در استان منسوخ شده و برنامههای این اداره کل به منظور احیای این هنرها چیست؟

حسینی: رشتههای منسوخ شده شامل کرباس بافی واشقان، قدک بافی نراق و محلات، ندافی محلات، جل و خورجین بافی، سفال زرین فام، نقاشی پشت شیشه، نمد مالی و... است که از این بین احیاء رشته قدک بافی در دست بررسی و انجام است و رشتههای گره چینی، نقاشی پشت شیشه و جاجیم بافی نیز احیاء شده است. 

فارس: در راستای حمایت از هنرمندان چه تسیهلاتی در اختیار آنان قرار میگیرد؟

حسینی: هنرمندان با معرفی به بانکهای عامل و صندوقهای اعتباری از جمله صندوق مهر رضا(ع) در قالب مستقل و یا پشتیبان و همچنین کارفرما و خود اشتغالی (خانگی و کارگاهی) میتوانند تسهیلات بانکی دریافت کنند. 

فارس: چه تعداد مربی و استاد صنایع دستی در استان وجود دارد؟

حسینی: در حدود 40 مربی و استاد صنایع دستی در استان وجود دارند که در رشتههای مختلف از جمله گلیم بافی، صنایع دستی چوبی (منبت، مشبک، معرق و...) رودوزیهای سنتی، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، صنایع دستی فلزی (قلمزنی، میناکاری) و صنایع دستی مستظرفه (طراحی سنتی، تذهیب و... ) مشغول آموزش میباشند که اطلاعات این عزیزان در سامانه ثبت ویستا که سایت اطلاعات و آمار مدیران در سطح سازمانی است، ثبت شده است.

برنامه تجلیل از پیشکسوتان در سنوات گذشته طی مراسمی صورت گرفته و همچنین چاپ تمبر از هنرمندان پیشکسوت و فوت شده انجام گرفته و در برنامههای آتی نیز این اقدامات مد نظر اداره کل قرار دارد.

فارس: کدام یک از صنایع دستی استان قابلیت صادرات دارند؟

حسینی: صنایع دستی استان در رشتههای گلیم بافی، میناکاری، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، سفالگری، گیوهدوزی قابلیت صادرات دارد، ولی متأسفانه در حال حاضر صادرات بیشتر به صورت صادرات چمدانی انجام میشود.

فارس: برنامههای دولت در راستای حمایت از صنایع دستی کشور را چگونه ارزیابی میکنید؟

حسینی: از بهترین برنامههای حمایتی دولت بیمه هنرمندان و اعطای تسهیلات بانکی است که در صورت مداومت در اجرای این برنامهها و همچنین همکاری ارگانهای ذیربط کمک قابل توجهی به هنرمندان کشور صورت میگیرد.

فارس: چالشها و مشکلات پیش روی صنایع دستی در استان و کشور را در چه میبینید؟

حسینی: عدم همکاری بانکهای عامل به منظور پرداخت تسهیلات به هنرمندان، عدم وجود اعتبارات کافی در زمینه آموزش و پژوهش، واردات بیرویه صنایع دستی و عدم توان رقابت صنایع دستی داخلی با آنها، عدم حمایت تأمین اجتماعی از هنرمندان به دلیل نبود اعتبار کافی، تمایل هنرمندان به استفاده از ابزار ماشینی به جای ابزار دستی از عمدهترین چالشها و مشکلات پیش روی صنایع دستی در استان و کشور است.

فارس: مردم استان تا چه میزان با هنرهای صنایع دستی و بومی استان آشنایی دارند؟

حسینی: در حال حاضر با اقدامات صورت گرفته در این بخش از جمله حضور هنرمندان استان در برنامههای تلویزیونی، ایجاد بازارچههای موقت و دائمی صنایع دستی، برگزاری نمایشگاههای استانی و سراسری، چاپ بروشور و کتاب معرفی صنایع دستی و... میزان آشنایی مردم با صنایع دستی بومی استان نسبت به قبل بیشتر شده، اما هنوز در این زمینه جای کار بسیار وجود دارد که آن هم حمایت بیشتر دولت و همچنین همکاری ارگانهای دیگر را میطلبد.

فارس: با توجه به ادغام صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری با یکدیگر میزان توجه به هنر صنایع دستی را در استان چگونه ارزیابی میکنید؟

حسینی: با توجه به اینکه سه مقوله میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از یکدیگر جدا نبوده و اثر مستقیم بر هم دارند و همچنین هنرهای سنتی و صنایع دستی را باید جزیی از میراث ماندگار سرزمینمان به حساب آورد، مسلماً ادغام این سه حوزه با یکدیگر تأثیر مثبت بر میزان توجه به هنرهای سنتی و صنایع دستی داشته است.

فارس: برنامههای مهم اداره کل در سال آینده در این حوزه چیست؟

حسینی: از جمله برنامههای مهم اداره کل در حوزه صنایع دستی در سال آینده شناسایی هنرمندان در سطح استان و صدور مجوزهای تولیدی برای آنها، صدور مجوز مشاغل خانگی و معرفی هنرمندان به منظور دریافت تسهیلات به بانکهای عامل، برگزاری دورههای آموزشی بازاریابی و همچنین بسته بندی برای توسعه بخش صادرات، ایجاد بازارچههای دائمی صنایع دستی در شهرستانهای مختلف استان، برگزاری نمایشگاه سراسری استان، برگزاری دورههای آموزش تکمیلی صنایع دستی در سطح استان، شرکت دادن آثار هنرمندان در داوری نشان ملی مرغوبیت کالا، احیاء رشته منسوخ شده در استان، کمک و راهنمایی به هنرمندان به منظور توسعه و بالا بردن کیفیت تولیدات و کمک به صادرات آثار آنها از عمدهترین برنامههای اداره کل در سال آینده خواهد بود.

انتهای پیام/87002/و40/ث3001

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 26-09-1393, 17:40

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی