به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 25 تیر 1397

حمایت آرژانتین از عضویت کامل بولیوی در «مرکوسور»

به گزارش خبرنگار دفتر منطقهای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «تلهسور»، «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه آرژانتین در طول سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه نشست وزرای امور خارجه بازار مشترک جنوب (مرکوسور) از عضویت کامل بولیوی در این بلوک منطقهای حمایت کرد.

 «تیمرمن» تاکید کرد که یک تصمیم سیاسی برای این که بولیوی به عضویت کامل «مرکوسور» در آید و به کشورهای برزیل، پاراگوئه، اروگوئه و ونزوئلا ملحق شود اتخاذ گردیده و کشورهای عضو این بلوک منطقهای بایستی آن را بر اساس مکانیسمهای قانونی بپذیرند.

وزیر امور خارجه آرژانتین ضمن اعلام اینکه «مرکوسور» عملکردهای مثبتی در گسترش روابط منطقهای داشته است گفت: کسانیکه آن را نقد میکنند در واقع از منتقدان نیاز به ایجاد همگرایی بین مردم این کشورها محسوب میشوند.

چهل و هفتمین اجلاس سران کشورهای عضو «مرکوسور» امروز در شهر «پارانا» آرژانتین برگزار خواهد شد.

بولیوی چند سالی است که به عنوان عضوی پیوسته فعالیتهای خود را در «مرکوسور» آغاز کرده است.

امضای پیمان آسونسیون در پایتخت پاراگوئه از سوی رهبران کشورهای آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه زمینهساز تشکیل مرکوسور در مارس 1991 (اسفند 1369) شد.

هدف اولیه این کشورها از پیمان آسونسیون، دستیابی به همگرایی اقتصادی میان کشورهای امضا کننده پیمان از طریق ایجاد جریان آزاد کالاها و خدمات، تعیین یک تعرفه مشترک خارجی، پذیرش سیاست مشترک بازرگانی و هماهنگی سیاست های اقتصاد کلان و منطقه ای است.

در دسامبر 1994 (آذر 1373) پروتکلی تحت عنوان پروتکل اوروپترو به امضا رسید که در مورد وضعیت مرکوسور بهعنوان یک موجودیت قانونی بینالمللی دارای مجوز جهت امضای توافقنامه‏هایی با سایر کشورها و نهادهای چندجانبه به بحث و بررسی پرداخته است.

مرکوسور تلاشهای زیادی را در حوزه همگرایی اقتصادی منطقهای همچون ایجاد منطقه تجارت آزاد مرکوسور با لغو تعرفههای مربوط به 85 درصد تجارت بین منطقهای، دستیابی به توافق در خصوص رژیم لغو تدریجی عوارض مربوط به فهرستی از محصولات خاص و آغاز فعالیت اتحادیه گمرکی مرکوسور انجام داده است.

در حوزه توسعه همکاری با سایر نهادها نیز میتوان به امضای چارچوب توافقنامه همکاری میان مرکوسور و اتحادیه اروپا جهت گسترش همکاری های بازرگانی و تجاری و تبدیل شدن مرکوسور به یکی از طرفهای اصلی تجاری اتحادیه اروپا اشاره کرد؛ اما تلاش کشورهای عضو جهت تحقق همگرایی سیاسی و اقتصادی با پیشرفت چندانی همراه نبوده است.

قدرت اقتصادی ایالات متحده آمریکا همواره مهمترین مانع پیش روی مرکوسور بوده و این کشور طی سالیان متمادی قدرت بلامنازع در آمریکای لاتین به شمار میرفته است. این وضعیت به دلیل ظهور جنبشهای چپ، شکست الگوهای نولیبرال و ظهور ارادههای ملیگرایانه خواهان تعیین سرنوشت خود، خطرات و معضلات قابل توجهی را برای منافع آمریکا ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 26-09-1393, 17:39

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی