به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 25 تیر 1397

کتابم نامزد کتاب سال شد ولی از انتشارش خبر نداشتم!/ فقط ژست داشتن کتابخانه را می‌گیریم

جعفر ابراهیمی (شاهد) در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، به وضعیت کتاب به ویژه در حوزه کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: وضعیت نشر و به دنبال آن ادبیات کودک اسفناک است. اتفاقات سال‌های اخیر در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در اقتصاد نشر هم تاثیر گذاشته و برخی ناشران یا نیمه تعطیل هستند یا تعطیل کردند و وضع نامناسبی دارند و شرایط به گونه‌ای است که تیراژها پایین آمده و نویسنده‌ها انگیزه خود را از دست داد‌ه‌اند.

*کتابی که در «کتاب سال» کاندید شد و نویسنده از انتشار آن خبر نداشت

وی افزود: کتابی به نام «قصه‌های پیامبران» دارم که انتشارات مدرسه آن را چاپ کرده است. این کتاب در سال 90 چاپ شده بود و من باخبر نشده بودم. کتابی که برای آن یک سال زحمت کشیده بودم بدون هماهنگی با نویسنده چاپ شده بود. قرار بود این کتاب در دو جلد با تصویرگری به چاپ برسد ولی برای اینکه هزینه نهایی آن را کاهش دهند آن را در یک جلد و بدون تصویر منتشر کردند.

این نویسنده پیشکسوت ادامه داد و گفت: این کتاب حتی کاندیدای کتاب سال 91 نیز بوده و ناشر به من اطلاع نداده بود و زمانی که این کتاب کاندید شده بود متوجه انتشار آن شدم.از زمان چاپ تا همین چند ماه پیش هیچ نسخه‌ای از این کتاب را به من ندادند تا اینکه چند ماه گذشته چند نسخه برایم ارسال کردند.

ابراهیمی اضافه کرد: این کتاب که زحمت زیادی برای آن کشیده بودم را در 1000 نسخه چاپ کردند. این میزان برای انبوه مخاطبان نوجوان تاسف برانگیز است و این در حالی است که انتشارات مدرسه یک ناشر دولتی است و کتابخانه‌های مدارس را در اختیار دارد. در طول سال‌هایی که مشغول نوشتن هستم سابقه نداشته که کتابی در 1000 نسخه از من چاپ شده باشد و در بدترین حالت 3000 نسخه منتشر شده است. با توجه به وقتی که برای این کتاب صرف کرده بودم نحوه انتشار آن برایم چندان راضی کننده نبود.

*وضع مالی ناشران مساعد نیست

وی به ناشران بخش خصوصی نیز اشاره کرد و گفت: در ناشران بخش خصوصی نیز همیشه تقاضا از سوی ناشر است و آنها سراغ نویسندگان می‌روند و در سال‌های اخیر کسی سراغ من نیامده و من هم عادت ندارم تا کسی از من کار نخواهد کارهایم را جایی نمی‌برم با اینکه چند مجموعه شعر و مجموعه داستان آماده انتشار دارم.

ابراهیمی افزود: البته از طرف انتشارات قدیانی با من تماس گرفتند و در مورد کاری به توافق رسیدیم و قرار بود آن را تایپ کنم ولی الان یکسال می‌شود که خبری از آنها نیست.

این نویسنده کودک و نوجوان در ادامه سخنانش به وضعیت اقتصاد نشر اشاره کرد و گفت: وضع مالی ناشران مساعد نیست و به همین دلیل به نویسنده‌های کودک و نوجوان گرایش ندارند. اگر کتاب کودک هم چاپ می‌شود کارهای ترجمه‌ای است و ناشران قدرتمند حوزه کودک و نوجوان اکنون کم کار شده‌اند. البته شاید ناشران خصوصی بزرگ توانسته باشند روی پای خود بایستند ولی این مسئله عمومی نیست.

*«تولد قارقارک» کتاب شده است

وی به چند عنوان کتاب خود نیز اشاره داشت و گفت: وقتی 3 سال طول می‌کشد تا کتابی چاپ شود نشان می‌دهد که اوضاع خوب نیست. کتاب مجموعه شعر خردسال «تولد قارقارک» دو سال است که تحویل ناشر شده و به تازگی صفحه‌آرایی آن برای من ارسال شده که احتمالا تا عید نوروز چاپ خواهد شد. همچنین مجموعه 3 جلدی «قصه‌های من و بابا بزرگ» نیز آماده است که روانه بازار نشر خواهد شد.

در ادامه این گفت‌وگو جعفر ابراهیمی به دلیل پایین بودن میزان مطالعه در جامعه اشاره کرد و گفت: کودکان به خاطر تصویر کتاب‌ها و جنبه‌های سرگرمی آن به صورت ذاتی به کتاب علاقه دارند ولی در جامعه ما ارزش بسیاری از موضوعات جابجا شده و این ریشه در اتفاقات اجتماعی در سال‌های اخیر دارد که مطالعه نیز یکی از همین ارزش‌ها است که جابجا شده است. ارزش مطالعه با افت روبرو شده است.

*خانواده‌ها اعتقاد خود را به کتاب از دست داده‌اند

وی افزود: انگیزه مطالعه در جامعه کم شده و این ربطی به گروه سنی کودک و نوجوان ندارد، زیرا آنها هرچیزی به دستشان برسد با آن سرگرم می‌شوند ولی خانواده‌ها باید برای آنها کتاب تهیه کنند. خانواده‌ها اعتقاد خود را به کتاب از دست داده‌اند.

ابراهیمی شاهد گفت: در میان دوستان من به علاقه‌مند بودن به کتاب شناخته می‌شوم و هر کتابی به خصوص رمان را مطالعه می‌کنم و عاشق کتاب هستم، اما در سال‌های اخیر شوق و ذوق مطالعه را مانند سابق ندارم زیرا کتاب خریدن دشوار شده است. نمود عینی و جلوه مطالعه و کتاب در جامعه بسیار بد است و تصویری که از فرد اهل مطالعه در ذهن است یک انسان معمولی و ناتوان است که کتاب دوست دارد.

*کتاب‌های روز و مخاطب‌پسند در کتابخانه‌ها نیست

وی افزود: در کشور هیچ کار تشویقی برای کتاب صورت نمی‌گیرد. کتابخانه‌های عمومی وجود دارد ولی مردم را جذب نمی‌کند. پیش از انقلاب عضو جاوید کتابخانه‌های تهران بودم یعنی امکاناتی داشتند که اگر کسی خوب مطالعه می‌کرد و یک شرایطی را احراز می‌کرد می‌توانست به این نوع عضویت دست پیدا کند. تازگی به کتابخانه‌ای در شهر رفتم دیدم روی یکی از میزها مملو از مجله است و بیشتر موضوعات آنها سرگرمی است و چند دانشجو هم در حال درس خواندن بودند.

ابراهیمی ادامه داد: کتاب‌های روز و مخاطب‌پسند در کتابخانه‌ها نیست حتی کتابخانه‌های کانون هم که متولی چاپ کتاب است چندان کتابی ندارد که مخاطب را جذب کند. کتابخانه‌های مدارس هم به همین شکل است، یعنی ژست داشتن کتابخانه را می‌دهیم ولی بچه وقتی وارد می‌شود می‌بیند که موضوعات تاریخی و علمی بیشتر است و خبری از ادبیات نیست. کتاب‌ها از سوی آموزش و پرورش سلیقه‌ای خریداری می‌شود و با این روش بچه‌ها از مطالعه زده می‌شوند.

*مظلومیت ادبیات در جامعه

نویسنده «قصه‌های پیامبران» گفت: وقتی از کودکی پرسیده شود چه کتاب‌هایی می‌خوانی، می‌گوید: علمی، تاریخی و دینی و هیچ وقت از ادبیات اسمی نمی‌آورد. زیرا احساس می‌کند که ادبیات کسر شان است. در جامعه ما ادبیات مظلوم است و کسی که داستان و شعر بخواند سبک شمرده می‌شود.

* کتاب‌های معرفی شده در رسانه ملی سطحی و بازاری است

ابراهیمی به نقش رسانه‌ها در کتاب نیز پرداخت و گفت: از رسانه‌ها در حوزه کتاب دل خونی دارم. امروز در مورد همه چیز برنامه دارند ولی کتاب جایی ندارد. مثلا یک استاد مداحی می‌نشیند در استودیو و مخاطبان از طریق تماس تلفنی برای وی مداحی کرده و آن استاد اشکالات فرد را بر طرف می‌کند. البته این اتفاق بدی نیست ولی در مورد کتاب‌ این کار را نمی‌کنند زیرا جامعه به کتاب توجهی ندارد.

وی افزود: بعد از صحبت‌هایی که در مورد کتاب در گوشه و کنار صورت گرفت، صدا و سیما کارهایی در این حوزه انجام داده است. «کتاب چهار»، «کتاب‌نامه» و ... از جمله این برنامه‌ها است. ولی این برنامه‌ها را که دیدم اکثرا کتاب‌های بازاری و سطحی است و شنیده شده که این برنامه‌ها نیز پولی است یعنی اگر کسی کتاب رایگان در اختیار رسانه ملی بگذارد آن را تبلیغ می‌کنند. البته تبلیغ کتاب بد نیست و هر کاری برای کتاب انجام دهند خوب است ولی معمولا یا کتاب‌های خوب انتخاب نمی‌شوند یا در زمان‌های نامناسب پخش می‌شوند.

این نویسنده به رادیو کتاب نیز اشاره کرد و گفت: رادیو کتاب هم که اخیرا کارش را شروع کرده اتفاق خوبی است، ولی در این دوره مگر چند نفر مخاطب رادیو هستند؟ با توجه به اینکه تاثیر رادیو بسیار است ولی کمتر کسی رادیو گوش می‌کند. به طور کلی اتفاقات در جهت سر بریدن کتاب است و در نهایت کتاب قربانی می‌شود. کتاب بسیار مظلوم است و باید بیشتر به آن توجه کرد.

انتهای پیام/و

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 26-09-1393, 17:39

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی