به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 31 تیر 1397

کلید کوچک یک شاعر برای گشایش راز جهان/ گوهرپور: شعر‌هایم بیانیه فلسفی نیست

حسن گوهرپور از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، خبر از انتشار جدیدترین کتابش با عنوان «کلید کوچک جهان» داد و گفت: این کتاب اگر چه حدود 11 سال با کتابی که پیش از این منتشر کرده بودم فاصله زمانی دارد، اما این گذر زمان برایم فقط گذر زمان نبود؛ برایم تجربه بود و زندگی با هنرهای مختلف.

وی ادامه داد: اغلب شاعرانی که کتاب اولشان منتشر می‌شود، احساس دوگانه‌ای پیدا می‌کنند، به این معنا که آیا شعر واقعا برایشان دغدغه است یا نیست؛ این اتفاق هم دلایلی دارد؛ یکی اینکه ممکن است شاعر بازخورد خوبی از نخستین کتابش نگیرد و همین امر باعث شود انگیزه‌های بیرونی او کاسته و سپس روی انگیزه‌های درونی‌اش تاثیر بگذارد.

این منتقد ادبی اظهار داشت: یکی دیگر از دلایل این است که شاید اشتیاق انتشار کتاب برای اینکه در تاریخ زندگی فرد بماند انگیزه‌ای است جدی، و طبیعی است که این انگیزه پس از انتشار نخستین کتاب فرو خواهد نشست؛ و دلایل متعدد دیگر که برشمردنش در این مجال امکان پذیر نیست؛ اما پس از انتشار نخستین کتاب، تازه آدم احساس می‌کند که مسیر سرایش جدی شده و باید برای ادامه آن تدبیری درست اندیشید.

شاعر «آدم‌های مثلثی از خیابان‌ها آمده‌اند» ادامه داد: به همین اعتبار من هم دچار این چندگانگی‌ها شدم؛ اگر چه هم کتابم را ناشری چون «ثالث» منتشر کرده بود و هم اینکه سال بعد کاندید یکی از جوایز مهم آن سال‌ها شد؛ اما کمی تردید سراغم آمد و همین تردید یکی دو سال از زندگی مرا صرف اندیشیدن به این موضوع کرد که آیا شعر برایم مهم است یا نیست.

 

این شاعر ادامه داد: خدا را شکر اما شعر برایم مهم بود و این سال‌ها تلاش کردم غنی شوم، به بیان دیگر توانستم در این 11 سال – از نظر خودم - چند کار مهم انجام دهم، اول اینکه هم مطالعاتم را در فلسفه غرب و حکمت اسلامی و عرفان گسترش دادم و هم تاریخ هنر را کمی کاویدم. دریافت‌هایم کمک کرد که زیست جهانی بسازم که یکی از محصول‌های آن کتاب «کلید کوچک جهان» بود.

عضو انجمن علمی نقد ادبی ادامه داد: «کلید کوچک جهان» روایت من از جهان خودم است؛ جهانی که از عرفان و فلسفه می‌آید؛ شعر‌هایم برگردان جهان فلسفی برساخته من است. اما الان شعر‌هایم بیانیه فلسفی نیست، شعر است. این را از این جهت تاکید می‌کنم که این موضوع پیش نیاید که شعرهای «کلید کوچک جهان» پیش از اینکه شعر باشد فلسفه است.

وی در پاسخ به این سوال که غیر از این مجموعه شعر آثار دیگری در دست انتشار دارید گفت: خبر تازه‌ام این است که دارم مجموعه سومم را آماده انتشار می‌کنم؛ همه اشعارش کوتاه هستند؛ فعلا علاقه‌ام به نوشتن شعرهای کوتاه است و حتما این کتاب هم به همراه طراحی خواهد بود. رأی زنی‌هایی هم با گرافیست‌های مطرح کشور انجام داده‌ام.

گوهرپور اظهار داشت: کتاب دیگری که در دست نگارش دارم روایت‌هایی است برگرفته از حکمت و اندیشه اسلامی؛ این کتاب سفر من به این اندیشه‌هاست. در پایان هم بگویم که تصاویر مجموعه شعر «کلید کوچک جهان» از 21 تا 27 آذرماه 93 در خانه هنر «فا» در کرج به نمایش درآمده است.

گفتنی است حسن گوهرپور کار‌شناسی زبان و ادبیات فارسی و کار‌شناسی ارشد پژوهش هنر دارد و پیش از این مجموعه شعر «آدم‌های مثلثی از خیابان‌ها آمده‌اند» از او در سال 82 توسط نشر ثالث به انتشار رسیده است.

«کلید کوچک جهان» حاوی 45 شعر و 45 تصویر توسط نشر روزبهان منتشر شده است.

انتهای پیام/و

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 26-09-1393, 17:39

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی