به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 31 شهریور 1397

اخلاق در علم، رأی عادلانه و رفتار قاضی دخیل است

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود در جمع دانشجویان دانشگاه علوم قضایی با بیان اینکه سقراط مسئله ما کیستیم، از کجا آمدیم  و به کجا می‌رویم را سه مسئله اساسی می‌دانست، گفت:‌ما در مسیر بی‌پایانی حرکت می‌کنیم و خدای متعال گفته است که ای انسان تو به سوی حق تعالی داری به سرعت می‌روی و او را ملاقات خواهی کرد.

وی با بیان اینکه در عوامل مختلف اعمال ما حاضر می‌شوند اظهار داشت: وقتی انسان موت پیدا می‌کند و در عالم دیگر حاضر می‌شود اعمال ما هم در آن عالم حاضر خواهند شد، لذا نقش اساسی اخلاق را در همه ساحت‌ها نباید فراموش کنیم.

وی افزود: اخلاق در علم قاضی هم دخالت می‌کند. اخلاق در رأی عادلانه و عدالت و رفتار قاضی با مراجعین هم دخیل است. ما وقتی اهمیت اخلاق را در همه ساحت‌های زندگی قبول کردیم باید ببینیم نقش دولت‌ها و قوانین جزایی مربوط با اخلاق چه چیزی است؟

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: مسئله این است که آیا امور اخلاقی را از طریق تقنین می‌توان تحمیل کرد و با قرار دادن مجازات برای امور غیراخلاقی می‌توان کاری کرد که اخلاق اشاعه پیدا کند و آیا حاکمیت می‌تواند در امور اخلاقی دخالت کند یا خیر.

وی تصریح کرد: در انگلیس یک گزارشی داده شد درباره همجنس‌بازی و گفته شد که اگر با رضایت افراد بالغ انجام شد مجازاتی نداشته باشد حتی اگر امر غیراخلاقی قلمداد شود.

سپس یک قاضی نقد محکمی بر آن کرد و ادعا کرد که در امور اخلاقی چه کسی گفته است که نباید دخالت کنیم زیرا امور اخلاقی حلقه‌های اتصال جامعه است.

وی ادامه داد: امور اخلاقی به هستی جامعه بر می‌گردد و اگر امور اخلاقی از بین برود اجزای جامعه از هم می‌گسلند به دلیل اینکه ما برای نگه داشتن یک جامعه حکومت لازم داریم به امور اخلاقی هم نیازمندیم.

آملی لاریجانی اظهار داشت: یک دانشمند غربی گفته است که ما در باب تقنین و اعمال قدرت حاکمیتی تنها مجوز برای اعمال قدرت بر روی یک شهروند فقط در صورتی است که موجب اضرار به غیر شود و اگر شخصی می‌خواهد به تکامل اخلاقی و خیر برسد ما حق التزام وی را نداریم. این تفکر دانشمند غربی مبنایی شده برای یک رشته افکار لیبرالیسم.

وی ادامه داد: یعنی اگر اضرار به غیر برسد فقط قانون می‌تواند جلوی آن را بگیرد و جلوی اضرار به خود نباید گرفته شود که البته بعضی از فیلسوفان غربی هم آن را قبول کردند. هارت و دیگران تولیت قانونی را در شرایط اضرار به دیگران می‌پذیرند.

رئیس قوه قضائیه با ادامه بحث علمی و فلسفی درباره لزوم اخلاق در جامعه، گفت: این بحث‌ها خیلی در قوه قضائیه کاربرد دارد به خصوص برای تهیه لوایح قضایی ما نگاهمان به انسان و عالم تأثیر بسیار مهمی در سرنوشت این بحث‌ها دارد.

وی ادامه داد: اگر ما انسان را بدن بدانیم اضرار محدود می‌شود به اضرار فیزیکی اما اگر ما انسان را حقیقتی بی‌پایان دانستیم اضرار دیگر فیزیکی نیست.

وی در خاتمه گفت: در آیات قرآن تصاویر انسانی بسیاری وجود دارد.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 25-09-1393, 20:57

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی