به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 23 مرداد 1399

اظهارات صریح وزیر بهداشت درباره برخی قضاوت‌ها و فرافکنی‌ها

اظهارات صریح وزیر بهداشت درباره برخی قضاوتها و فرافکنیها

» سرویس: اجتماعي - سلامت

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم نظارت بر حسن اجرای طرح تحول نظلام سلامت بویژه گام سوم این طرح، از تحقق وعدههای داده شده درخصوص کارکنان غیرپزشک تا دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار«سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس روسا و معاونان دانشگاههای علوم پزشکی، با اشاره به آنکه طرح تحول نظام سلامت به خوبی پیش میرود و همچنان از اولویتهای دولت است، ادامه داد: رئیس جمهور در بودجه امسال تاکید کردند که سلامت باید با همان کیفیت و شتاب برای سال آینده نیز ادامه یابد. به همین دلیل اعتبارات این طرح در لایحه دولت برای بودجه سال آینده تغییری نکرده است. البته انتظاراتی هم داشتیم که برآورده نشد؛ بی تردید دلیل این موضوع انقباضی بودن بودجه است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه البته دستگاههایی هم هستند که از این میزان اعتبارات برای حوزه سلامت چندان خرسند نیستند افزود: این دستگاهها معتقدند که اگر اعتبارات در حوزه آنها بود میتوانستند مشکلی را از دوش مردم بردارند. در این مسیر مجلس نیز همکاری بسیار خوبی با طرح تحول سلامت داشت. البته رفتار مجلس از عملکرد وزارت بهداشت ناشی میشود به طوری که نمایندگان در استانهای مختلف از عملکرد ما راضی هستند. این موضوع به معنی آن نیست که نقص نداریم بیتردید نقصهایمان زیاد است اما مهم آن است که این نقصها را باور داریم و در پی رفع آن هستیم.

وی در این باره افزود: در این میان افرادی که صدایشان بلندتر خواهد شد، بیشتر نگران خودشان هستند تا مردم، چرا که ارزیابیهای ما حاکی از آن است که مردم از اجرای این طرح رضایت 70 درصدی دارند.

وی در ادامه صحبتهایش با اشاره به تحقق 30 درصدی بودجه طرح تحول سلامت از ابتدای سال تاکنون گفت: اگر این اعتبارات هزینه نمیشد و چنین طرحی هم اجرا نمیشد همان وضع فلاکتبار در بخش درمان ادامه داشت و باید همچنان چشممان را بر روی مشکلات میبستیم.

هاشمی افزود: در تحول نظام سلامت بخش بزرگی از ارائه دهندگان خدمات یعنی خدمتگذاران جامعه پزشکی وجود دارند که رفتارشان دوگانه است؛ اکثریت آنها خاموشند و همیشه راضی. بی تردید رضایتمندی آنها از تصمیمات درست در طرح تحول ناشی میشود. در مقایسه وضعیت موجود با قبل از اجرای طرح تحول مشاهده میکنیم که در آن زمان داروهای مورد نیاز و همچنین واکسن به میزان کافی موجود نبود و پزشکان در روستاها نبودند. بنابراین این گروه وقتی که این مباحث را مشاهده میکنند و میبینند که رنج مردم کمتر شده، خوشحال میشوند.

تحقق وعدهها به کارکنان غیرپزشک تا دوهفته آینده

وی ادامه داد: البته به لحاظ معیشتی نیز وضعیت این گروه بهتر شده است، چرا که پیش از این بدهیهای دو تا 2.5 ساله داشتیم که اکنون چنین موضوعی وجود ندارد. البته درباره مرحله سوم طرح تحول و همچنین کارکنان غیرپزشک باید بتوانیم تا کمتر از دو هفته آینده به وعدههایمان عمل کنیم چرا که مشکل اعتباری در این زمینه وجود ندارد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بخشی از خدمتگزاران جامعه پزشکی نیز ناراضی هستند، افزود: دلیل این موضوع هم به جهت مسائل فرهنگی است؛ ما مردمی هستیم که توقعاتمان کم نیست و زمانی هم که این توقعات برآورده نمیشود به نارضایتی تبدیل میشود و توقع داریم همواره همه چیز مهیا باشد. به همین دلیل است که این گروه از طرح انتقاد میکنند. بخشی از انتقادها نیز به دلیل اطلاعات کم است. شما روسای دانشگاهها و مسئولان باید وقت بگذارید و با جامعه پزشکی صحبت کنید، چرا که خیلی از افراد با یک پیامک از این رو به آن رو میشوند.

وی در عین حال گفت: بخشی از انتقادها نیز به طمع سیری ناپذیری انسان باز میگردد که البته تاکید میکنم این افراد تعدادشان زیاد نیست. مسلم آن است که جامعه پزشکی واکنشی عالی نسبت به طرح تحول نظام سلامت نشان داده است. بیش از 150 هزار نفر در قالب پزشک ارائه خدمت دارند و افرادی نیز در آستانه فارغ التحصیلی و پزشک شدن هستند. پرستاران، پیراپزشکان و دیگر گروههای غیر پزشکی را هم داریم. بنابراین باید همه این گروهها را در برنامهریزیهایمان مدنظر قرار دهیم.

افتخار میکنیم که به درمان توجه کردهایم

هاشمی در ادامه صحبتهایش مرحله اول طرح تحول نظام سلامت را که با هشت بسته خدمتی در حوزه درمان آغاز شد مورد اشاره قرار داد و گفت: این مرحله از طرح حاصل عملکرد بهداشتی مسئولان دیروز است که متاسفانه میآیند و میگویند ما درمانمحور شدهایم و عنوان میکنند درمان چاهی شده که تمامی ندارد. این موضوع را ما بهتر از آنها میدانیم. آن سالها هم میگفتیم اما نه از تریبونهای عمومی بلکه پشت درهای بسته انتقاداتمان را مطرح میکردیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر امروز درمان، فقر برخیها را رقم زده حاصل بهداشت سالهای قبل است. بنابراین این قدر غیرمنصفانه قضاوت نکنیم. خوشحالم که به درمان توجه شده چرا که مردم دارو نداشتند، حتی پول قرض میکردند اما دارو نبود. اما اکنون کمبودهای دارویی به کمتر از 30 قلم رسیده است. ما افتخار میکنیم که به درمان توجه کردهایم چرا که نتیجه آن رضایت مردم است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: طرح تحول نظام سلامت برای کل نظام مهم است. باید از قالب شعار به عمل دربیاییم. در این میان نباید به آبروی مردم چوب حراج زد. در نظارتهایمان باید حرمت داری کنیم و آبروی کسی را در جمع نریزیم و راز کسی را بر ملا نکنیم.

وی برخی اخبار منتشر شده در روزنامهها، سایتها و بولتنها را مورد اشاره قرار داد و گفت: به این رسانهها نگاه نمیکنم چرا که روحیه را ضعیف میکند. راه ما درست است و در این مسیر به خدا توکل میکنیم، چرا که مشخص نیست چقدر فرصت داریم. کارمان را با عقلانیت و مشورت پیش میبریم و از فرصت پیش آمده در جهت خدمت به مردم استفاده میکنیم. البته عدهای تصور میکنند که تنها باید از آنها مشورت بگیریم. این در حالیست که اگر اینگونه شود شرایط مانند قبل خواهد شد.

وزیر بهداشت گام سوم طرح تحول نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: اکنون وارد این مرحله از طرح شدهایم. به همین دلیل است که نظارت بر مرحله اول با تاخیر انجام میشود. باید نظارتها را جدی بگیریم. گزارشی در زمینه تخلف در پرداختها وجود نداشته است. در مورد مقیمی پزشکان دانشگاهها متفاوت عمل میکنند که باید اصلاح شود. در مورد بسته مربوط به ارتقای خدمات ویزیت نیز اقدامات خوبی صورت گرفته، زایمان طبیعی نیز ترویج شده اما مشکلاتی در زمینه بلوکهای زایمانی به دلیل تاخیر در تخصیص اعتبارات وجود دارد.

هاشمی عقب ماندگیها در بخش اورژانس کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: در مورد اورژانس گرفتاریها زیاد است. دلیل آن نیز نبود برنامه نیست. گرفتار مسائلی هستیم؛ به عنوان مثال ابتدای سال قصد خرید آمبولانس را داشتیم اما با وجود فراهم بودن اعتبار نتوانستیم این کار را انجام دهیم.

وی طرح تحول بهداشت را مورد اشاره قرار داد و افزود: برخی همچنان عنوان میکنند که در بهداشت کاری انجام نشده است این در حالی است که اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت هم بسیار زیاد بوده است. البته اعتبارات بخش بهداشت پس از هشت ماه به ما رسید اما ما باز هم بیکار ننشستیم و از بخشهای دیگر برداشتیم و به بهداشت دادیم. جدیدا اعتبارات این بخش در اختیار ما قرار گرفته است. اگر مانند درمان تکلیفمان مشخص بود و مطمئن بودیم که این اعتبارات تداوم دارد، سرعتمان در بخش بهداشت نیز بیشتر میشد.

وی بر لزوم حساس شدن مسئولان به بخش بهداشت تاکید کرد و گفت: در گام سوم طرح تحول کارمان سخت است که البته هنوز به جای سخت آن نرسیدهایم. 40 درصد درمان در تهران ارائه میشود و این موضوع به نفع مردم، آموزش و پژوهش نیست. نمیتوانیم چشممان را بر روی واقعیت ببندیم.جامعه پزشکی نقد صحیح و حسابی میطلبد نباید فرافکنی کرد.

توصیه و تاکیدات وزیر بهداشت به روسای دانشگاهها

هاشمی افزود: اجرای مرحله سوم از طرح تحول سلامت ضروری بود. باید در این زمینه نهایت اطلاع رسانی، نظارت و پیگیری صورت گیرد. رشتههای علوم پایه با مشکل مواجه هستند اما تفاوتی میان آنها و رشتههای بالینی نیست. باید به علوم پایه در فاز سوم طرح تحول توجه بیشتری صورت گیرد.

وی باتاکید بر لزوم توجه جدی به امر نظارت ادامه داد: باید کار را به روسای بیمارستانها بسپاریم.برخی از آنها گرفتارند. اگر فرصت رسیدگی به امور را ندارند تغییرشان دهید و از پزشکان عمومی یا حتی غیر پزشکان در اداره بیمارستانها استفاده کنید. در عین حال نباید بیمارستانها را گران اداره کنید. به بیمارستانها سرکشی کنید و یک طرفه عمل نکنید.

وی در ادامه صحبتهایش گفت: میان ما و نسل دانشجو فاصله ایجاد شده این در حالی است که اصل کار همین دانشجویان هستند که ممکن است با انگیزه دیگری به دانشگاه آمده و رشد کنند بنابراین صرفا کارها را به معاونتهای دانشجویی نسپارید. در محیطهای دانشجویی نیز حضور یابید و با آنها صحبت کنید.

وزیر بهداشت در پایان صحبتهایش گفت: طرح تحول نظام سلامت برای کل نظام مهم است. باید از قالب شعار به عمل دربیاییم. در این میان نباید به آبروی مردم چوب حراج زد. در نظارتهایمان باید حرمت داری کنیم و آبروی کسی را در جمع نریزیم و راز کسی را بر ملا نکنیم.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 23-09-1393, 18:54

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا