به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 27 دی 1399

اربعین؛ قیامت قلب‌ها و ادراک اسوه کربلا

به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، شگفتا که هیچ کس جز امام حسین(ع) همواره اربعین ندارد...

اربعین، انتهای جاده اسارت و ابتدای اسارت ستم است. اگر نگاهی از جنس حقیقت، یارای دیدن آن سوی اربعین را داشت، 33 هزار زنجیری را میدید که پیشاپیش آنان یزید و عبیدالله و عمرسعد را بسته در سلسله و غل به سمت دوزخ میکشاند و در آبهای گداخته و آتش سوزانشان مینشاند.

باید گفت که اربعین روز تبلور و تجسم و تفسیر 114 سوره قرآن کریم است.

امام جمعه شهر آبیک در گفتوگو با خبرنگار فارس در آبیک در خصوص همایش بزرگ جهانی اسلام یعنی حضور میلیونی مردم دنیا در روز اربعین در کربلای معلی اظهار کرد: مردم دنیا ظلمت اربعین را درک کرده و روز اربعین در کربلای معلی به صف ایستادهاند تا به سوگواری میپردازند.

حجتالاسلام سیدابوتراب موسوی ادامه داد: مراسم عزاداری روز اربعین، سنتی است که ائمه اطهار(ع) نیز آن را انجام میدادند تا امروز نیز ادامه داشته باشد و فراموش نشود که این سنت امروز به دست ما رسیده است.

وی بیان کرد: اربعین روزی است که اسرای کربلا از اسارت رها شدند و پس از طی منازل فراوان به مدت 10 روز، در اربعین امام حسین(ع) بر مزار مطهر آن امام همام رسیدند.

موسوی اضافه کرد: همزمان با رسیدن حضرت زینب(س)، امام سجاد(ع) و نیز اسرای کربلا بر سر قبر مطهر امام حسین(ع)، دو کاروان نیز از مدینه برای زیارت امام حسین(ع) به کربلا آمده بود.

وی تصریح کرد: مراسم سوگواری اهلبیت(ع) باید بزرگ داشته شود تا نتایج حاصل از این سوگواریها برای آحاد جامعه تجلی یابد.

امام جمعه شهر آبیک افزود: سوگواریهای اهلبیت(ع) باید هر چه باشکوهتر و معنادارتر برگزار شود و مطابق با عقل، منطق، عواطف و احساسات دینی صورت گیرد.

بر اساس این گزارش، کاروانهایی که از سراسر دنیا امروز در کربلای معلی هستند و همه عاطفه و خویشتن خود را به شش گوشه ضریح امام حسین(ع) میسپارند، عشق و سوز خود را از کاروان اربعین وام گرفتهاند.

اگر آن کاروان، سال 61 هجری قمری به کربلا نمیآمد و اگر اربعین، کربلای امام حسین(ع) غوغای شوریدگان و شیفتگان را پس از 40 روز فراق و هجران نمیدید، شاید کاروانهای بیتاب و عاشق امروز پس از این همه قرن و حادثه، نشانه مزار امام حسین(ع) را در جان و روح و قلب خود نمییافتند و شاید مزار امام حسین(ع) هم مانند مزار مادرش ناشناخته و گمشده بود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در گفتوگو با خبرنگار فارس در آبیک با بیان اینکه پیش از خلقت دنیا، خدای متعال اهلبیت(ع) را خلق کرده بود، گفت: این بزرگان که مانند نور در آسمانها جای داشتند و سپس به روی زمین آمدند، از جایگاه بسیار والایی برخوردار بودند.

حجتالاسلام سیدجلال حسینی افزود: ائمه اطهار(ع) کسانی بودند که هر پلیدی از آنان دور و هر یک از آنان پاک و منزه بوده است و این پیشوایان، همیشه زنده هستند.

وی ادامه داد: اهلبیت عصمت و طهارت(ع) نیازی به دعا و توسل ما ندارند؛ بلکه این ما هستیم که به آنان نیاز داریم و باید به سراغ آنان برویم تا دست ما را بگیرند.

این مسئول خاطرنشان کرد: باید دستان خود را به دامان اهلبیت(ع) برسانیم تا خود را در چشمه زلال و پاک آنان شستوشو دهیم و پاک شویم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک تصریح کرد: از جمله ادعیه وارده در این روز، زیارت اربعین است که برای رسیدن انسان به کمال مؤثر واقع میشود و فرد میتواند خود را به کمک آن به سر منزل مقصود برساند.

حسینی اضافه کرد: کسانی که روز اربعین قبر مطهر امام حسین(ع) را زیارت کنند از ثواب ویژهای برخوردار میشوند و این ثواب به دلیل آن است که این زائران، پاک و منزه میشوند.

وی بیان کرد: مطلوب است سنتهای حسنه را احیا کنیم تا قیامت پابرجا بماند و این مراسم سوگواری برای اهلبیت(ع) هدایتگر جامعه و بشریت باشد.

این مسئول در خصوص ثواب زیارت امام حسین(ع) به حدیثی از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: به فرموده این امام بزرگوار کسی که قبر امام حسین(ع) را با معرفت زیارت کند، خداوند تبارک و تعالی ثواب هزار حج و هزار عمره مقبول را به وی عطا میکند و گناهان گذشته و آینده چنین شخصی را میآمرزد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک به تفسیر این حدیث امام صادق(ع) پرداخت و افزود: اگر انسان قبر امام حسین(ع) را با معرفت و شناخت زیارت کند و قرآن و اهلبیت(ع) در دل وی جای گیرد، مؤمن و باتقوا میشود؛ به گونهای که دیگر گناه نمیکند تا خداوند وی را ببخشد.

به گزارش فارس، ای حسین! کاروانهایی که امروز پس از گذشت سالیان دراز همچنان در سالروز اربعین حسینی در کربلای تو گرد هم آمدهاند، این قلبهای عاشقی که ضریح شش گوشه تو را در آغوش میکشند و این چشمهای بارانی که با لرزش پرچم سرخ تو شانههایشان میلرزد به برکت کاروانی است که اربعین سال 61، به کربلایت گام گذاشتند.

آن روز، اربعین امام حسین(ع) آغاز آمدن قافلهها شد و امروز که کاروانهای متعدد از سراسر دنیا در کربلای معلی هستند به کاروانی اقتدا کردهاند که صبورانه از آتش گذشتند، عاشقانه دشتهای هول را درنوردیدند و مظلومانه همچون مولای خویش، غربت و سوز و سوگ را به جان پذیرا شدند.

اربعین، قیامت قلبها، برخاستن از گور خواب و خمیازه و رخوت است.

اینک صور اسرافیل خون امام حسین(ع) 40 روز در تنها دمیده تا شیوه برخاستن از گور خودپرستی و تنپرستی را به نسل فریبخورده و فریبپیشه بیاموزد.

امروز همزمان با سراسر کشور دستهها و هیئتهای عزاداری شهرستان آبیک با حضور در خیابانها در سوگ اربعین امام حسین(ع) و شهدای کربلا به سینهزنی و عزاداری پرداختند.

البته در دفتر امام جمعه شهر آبیک نیز به مناسبت اربعین حسینی، مراسم سخنرانی، مداحی و عزاداری با حضور قشرهای مختلف مردم شهر آبیک برگزار شد.

شایان ذکر است، به مناسبت دهه آخر ماه صفر و وداع با صفر، در مسجد ولیعصر (عج) شهر آبیک به مدت پنج شب آیتالله ضیایی از شاگردان آیتالله حسن حسنزاده آملی سخنرانی میکند و سه تن از مداحان اهلبیت عصمت و طهارت(ع) از اهالی شهرستان آبیک به مداحی و نوحهسرایی میپردازند.

این مراسم به همت هیئت رزمندگان اسلام شهرستان آبیک از روز پنجشنبه 27 آذر ماه از ساعت 19 در مسجد ولیعصر(عج) واقع در خیابان مصلی برگزار میشود.

از کجا روزی آن عزیز طلوع کند و پس از 40 روز به کربلا باز آید، با تمام صحابه خود سوگوار امام حسین(ع) باشد و گرد حرم او طواف کند.

نمیدانیم شاید اربعین آخرالزمان، همه قافلهها و هر چه کاروان و حرکت است، پایان پذیرد و آن روز کربلا نام آشنا و نسیم جاری در تمام جانها و قلبها باشد. شاید!

==================

گزارش از هاجر عبداللهی سویری

==================

انتهای پیام/77006/الف30/ظ1004

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 22-09-1393, 21:10

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسال