به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 31 شهریور 1397

بخشش شاهراه سلامت روانی است

شهرام ریاحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با بیان اینکه بخشش نقش مؤثری در سلامت روانی افراد دارد، اظهار داشت: یکی از عواملی که در بخشش به عنوان خودمراقبتی مطرح می‌شود آگاهی از خود و نیت‌های درونی است. فرد بخشنده باید به درون و رفتار خود آگاهی داشته باشد باید ذهن خود را رصد کند و دائم هوشیار باشد که در ذهنش چه می‌گذرد.

* فردی که می‌بخشد باید آینده خود، طرف مقابل و اجتماع ار در نظر بگیرد

وی افزود: فردی که بخشش می‌کند باید بداند با چه زمینه ذهنی می‌بخشد، چرا می‌بخشد، با چه هدفی می‌بخشد و آیا آینده خود، طرف مقابل و اجتماع را در نظر گرفته است؟ و این بخشش چه عواقبی دارد.

* فرد بخشنده باید آگاه باشد

 

ریاحی اظهار داشت: فرد بخشنده باید بداند چه چیزهایی را از دست می‌دهد و شاید چیزی هم به دست نیاورد او باید بداند که وارد معامله‌ای می‌شود که ایثارگونه است.

وی افزود: بخشش فداکاری و گذشت است اما اگر دائمی شد، به ضرر اجتماع باشد طرف مقابل را به رفتارهای بد عادت دهد یا با هدف دنیوی و بدون تعمق باشد دیگر بخشش نیست و چنین گذشتی را نمی‌توان متعالی و فداکاری آگاهانه دانست.

این متخصص حوزه بهداشت روان تأکید کرد: فرد باید بداند که بخشش او سبب تکرار اشتباه طرف مقابل یا دیگران نمی‌شود او باید بداند که رفتار غلط ادامه پیدا نمی‌کند.

وی افزود: فردی که می‌بخشد باید به این نکته واقف باشد که بخشش امری الهی است و فرد بخشنده با خدا معامله می‌کند. این معامله بار انسان را سبک می‌کند.

* بخشش شرایط دارد

این روانشناس گفت: اگر با بخشیدن طرف مقابل فکر کند که با انسان ساده و نادان روبه‌روست و این موضوع موجب شود تا بیشتر سوءاستفاده کند بنابراین فرد بخشنده نباید طوری رفتار کند که انگار بخشش از روی عجز و ناتوانی بوده است چرا که بخشش شرایطی دارد و هر گونه گذشتی بخشش متعالی نیست. بخشش اگر از روی ناتوانی و عجز باشد شکست است.

وی خاطرنشان کرد: امام حسن عسگری (ع) می‌فرمایند بخشندگی اندازه دارد و اگر از آن فراتر رود اسراف است.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 22-09-1393, 00:41

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی