به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 26 مهر 1398

شاهنامه و «ماناس» نشان‌دهنده تشابه فکری ملت‌های ایران و قرقیز است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «علی کبریایی‌زاده» رایزن فرهنگی سفارت ایران با حضور در دانشگاه «علوم انسانی بیشکک» در جمع دانشجویان رشته روابط بین‌الملل و شرق‌شناسی این دانشگاه که برخی از آنان زبان و ادبیات فارسی را نیز فرا می‌گیرند، به تشریح اشتراکات فرهنگی ،دینی و تاریخی و تمدنی ایران و قرقیزستان پرداخت.

پیش از سخنرانی رایزن فرهنگی سفارت ایران، «تالاس‌بیک مشرب‌اف» رئیس دانشکده شرق‌شناسی از مساعدت رایزنی فرهنگی برای آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه علوم انسانی تقدیر کرد و افزود: مناسبات میان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه علوم انسانی همواره از سطح خوبی برخوردار بوده و در سایه این تعاملات فعالیت‌های شایسته‌ای نیز انجام شده است.

کبریایی‌زاده نیز در ادامه انسانیت ،کمال‌جویی و حقیقت‌طلبی را گوهر آفرینش بشر توصیف کرد و تصریح کرد: گذشته تاریخی، مختصات جغرافیایی و نیز پیوندهای فرهنگی، زبان، نژادی، قومی و همچنین دین مشترک از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که ایران را با کشورهای آسیای مرکزی و از جمله قرقیزستان پیوند داده است.

وی افزود: آثار تاریخی موجود در تمامی کشورهای آسیای مرکزی با آنچه در ایران وجود دارد، همسانی فراوانی داشته و گویای وحدت تمدنی چشمگیر میان ایرانیان و اقوام آسیای مرکزی و از جمله ملت قرقیزستان است.

رایزن فرهنگی سفارت ایران اضافه کرد: به نظر من، یکی از عوامل مهمی که تأثیر فراوانی در روابط ایران  با این منطقه دارد زبان فارسی است، زبان فارسی در قرقیزستان زبان ناشناخته‌ای نیست و از گذشته دور در برخی مناطق جنوبی قرقیزستان رایج بوده است.

وی افزود: در ضمن، لغات فراوان فارسی در زبان‌های رایج در آسیای مرکزی از جمله زبان قرقیزی ،ازبکی و قزاقی وجود دارد، حتی گفته می‌شود بیش از 2 هزار لغت فارسی در زبان قرقیزی استفاده می‌شود که می‌تواند نشان‌دهنده سطح تعالات 2 ملت باشد.

کبریایی‌زاده اضافه کرد: کمتر قرقیزی است که خیام، فردوسی، سعدی، حافظ و.... را نشناسد. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود از اسلام به عنوان دین مشترک یاد کرد و گفت: اسلام شاه‌ستون پیوندهای 2 ملت است.

این مقام فرهنگی ایران تصریح کرد: نوروز نیز که در جای جای قرقیزستان با شکوه برگزار می‌شود، از دیگر وجوه مهم مشترک ایرانیان با مردم قرقیزستان دانست.

رایزن فرهنگی سفارت ایران شاهنامه و ماناس را نشان‌دهنده تشابه فکری 2 ملت توصیف کرد.

شایان ذکر است در ادامه جمعی از دانشجویان فارسی‌آموز دانشگاه علوم انسانی به قرائت اشعار حافظ و سعدی پرداختند.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 22-09-1393, 00:40

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|