به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 28 آذر 1397

دیدار اتفاقی جیم و تامی بعداز30سال در جدیدترین داستان«پر پترسون»


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، کتاب پترسون با یک دیدار اتفاقی میان جیم و تامی که بیش از 30 سال است یکدیگر را ندیده‌اند و اکنون بر روی یک پل در یک صبح پاییزی در سال 2006 با هم مواجه می‌شوند، آغاز می‌شود.

مادر تامی به همراه خواهران کوچک او در یک شب برفی زمستانی از خانه بیرون می‌روند و هرگز برنمی‌گردند. پس از این حادثه و در سال‌هایی که تامی مبتلا به خشونت و بدرفتاری می‌شود، پدر او نیز ناپدید می‌شود و حدود 40 سال بعد دوباره به سراغ او می‌آید. درست مانند جیم، نزدیک‌ترین دوست تامی که در 19 سالگی از روستای آنها رفته و اکنون پس از سال‌ها دو دوست دوباره یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

این صحنه، داستان ملاقات تروند و لارس پس از 50 سال در کتاب معروف پترسون به نام «بیرون مشغول دزدیدن اسب‌ها» (2003) را در ذهن تداعی می‌کند و این به دلیل استفاده پترسون از موضوعات نزدیک و مرتبط با هم در آثارش است: ناپدید شدن والدین، خاتمه دوری‌های طولانی با کمک دیدارهای اتفاقی، دوستی، آسیب‌های جبران‌ناپذیر دوران کودکی، اسرار و خواسته‌های سرکوب‌شده پنهانی.

پس از این ملاقات پترسون سرگذشت هر یک از شخصیت‌هایش را گاه از زبان اول شخص برای خواننده روایت می‌کند. سرفصل‌های همه فصول کتاب شامل یک یا دو نام و یک عدد به عنوان سال است که خواننده را به خوبی راهنمایی می‌کند.

بیان حوادث داستان بر اساس تاریخ و زمان، مشخصه این نویسنده نروژی است. ترسیم تصویری روشن از زندگی‌های صدمه‌دیده، موفقیت ظاهری تامی در کنار تنهایی درونی او و انحراف جیمی از جریان اصلی زندگی و شکنندگی روحی او در نهایت چنان نیروی عاطفی در داستان ایجاد می‌کند که 75 صفحه پایانی سرشار از احساس نگرانی و تنش می‌گذرد.  

مضمون اصلی داستان پترسون که توسط «دان بارلت» به انگلیسی ترجمه شده، زمان و چگونگی تجربه کردن آن است. این موضوع تأثیر مستقیم بر نحوه روایت داستان و نشان دادن آگاهی و درک درونی انسان از زمان دارد. درواقع زمان تنها موضوع و مسئله این رمان واقع‌‎گرا است. همان‌گونه که تامی در میان‌سالی می‌پرسد: "آیا زمان مانند یک کیسه خالی است که بتوان هرتعداد چیزی را که بخواهیم در آن بریزیم؟ زمان حرکت دورانی دارد به همین دلیل است که هربار چرخ زمان به گردش در می‌آید در همان جایی هستیم که شروع کرده‌ایم."

نثر پترسون که کاملاً روشن و واضح است به کمک گفتن حقایق داستان می‌رود. این کتاب بین گذشته و حال و بین شخصیت‌های مختلف در حرکت است تا به بررسی خانواده و مسئله دوستی بپردازد. این داستان نشان می‌دهد که چگونه گذشته انسان بر حال تأثیر می‌گذارد.

نسخه بین‌المللی این کتاب در 304 صفحه توسط انتشارات هارویل سکر روز 23 دسامبر 2014 راهی بازار می‌شود.{لینک}

 
دیدار اتفاقی جیم و تامی بعداز30سال در جدیدترین داستان«پر پترسون»
تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری کتاب ایران

تاریخ : 9-09-1393, 12:19

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی