به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

ثبت شرکت -کدینگ در حسابداری چیست؟

کدینگ حسابداری

انواع کدینگ در حسابداری

۱. کدینگ حفظی
کدینگ حفظی در حسابداری یعنی مختصر کردن کلمات به چند حرف که نمایانگر معنی آن کلمه هستند . برای مثال “ح”به جای “حساب” یا “ت” به جای “تاریخ” و یا “ج . ک” به جای “جمع کل”

۲. کدینگ متوالی
که به کدینگ سریالی نیز مشهور است ، در حسابداری شامل استفاده از اعدادی می شود که پی درپی استفاده شوند. در یک دفتر کل ، می تواند در یک ستون ردیف شود . به عنوان مثال به ترتیب۰۰، ۰۱، ۰۲، ۰۳ و به همین ترتیب .

۳. کدینگ سلسله مراتبی
شبیه به رده بندی دهدهی دیویی در کتابداری است ، کدهای سلسله مراتبی کدهایی هستند که حسابدار می تواند در صورت نیاز آنها را به صورت ساختار یافته و منطقی تا بی نهایت گسترش دهد .برای مثال بخواهد گروه اصلی در سیستم حسابداری خود تعریف کند ، برای هر گروه خود یک شماره مخصوص تعیین می کند به عنوان مثال “دارایی ها ۸۰۸″ و “بدهی ها ۸۰۹″ سپس ، اگر بخواهد یک زیر گروه برای آن تعریف کند با اضافه کردن یک رقم اعشار این کار را می کند مانند “دارایی های جاری۰۱/۸۰۸″ حسابدار می تواند روند تعریف زیر گروهها را تا جایی که نیاز باشد ادامه دهد ، مانند “بانک ۰۰۱/۰۱/۸۰۸″

۴. کدینگ توده ای
کدینگ توده ای در حسابداری به معنی اعدادی است که یک نفر می تواند به یک حساب در یک دوره ی مالی در طول دوره ی دفتر داری بدهد . برای مثال اگر کد یک توده ” دارایی های ثابت ۵۰۰۰″ و “موجودی کالا ۶۰۰۰″ باشد . توده ی ۵۰۰۰ بطور قطع برای هر حسابی است که با داراییهای ثابت سروکار داشته باشد . چون هر توده با توده ی قبلی ۱۰۰۰عدد فاصله دارد ، هر شخصی می تواند تا ۱۰۰۰زیر گروه و زیر شاخه برای هر حساب تعریف کند .

۵. کدینگ وجهی
کدینگ وجهی در حسابداری یک سری از گروه اعداد است که نشان دهنده عنوان های متفاوتی است که یک حسابدار می تواند استفاده کند . اگر حسابدار دفاتر یک خرده فروشی را در دست دارد ، برای مثال ، می تواند بگوید وجه ۱ یا گروه ۱ نشانگر دپارتمان های مختلف در فروشگاه است ، وجه دوم نشانگر انواع مختلف هزینه هایی است که فروشگاه می تواند متحمل شود و وجه سوم شامل زیرگروه های بخش دوم (وجه دوم ) می شود .

 


جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل info@arshiyagroup.ir و یا به سایت ثبت ارشیا مراجعه فرمایید و یا به شماره 09389683503در 24 ساعت شبانه روز پیامک پیامک ارسال فرمایید

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 6-09-1393, 01:55

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی